No. 106109 - Crossley Invitational (Fonthill,ON)

2009-10-20
Organized by Sam McDermott (DSBN)
83 players


Section 1

NoPlayer IDNameGradeOld ratingNew ratingRoundsTotalSchool
1 732879 Michael Prysiazny 10 1814 1838 +18 +4 +36 +14 +11 +3 6.0 / 6 E.L. Crossley S.S.
2 722169 Wes Janssen 12 1061 1169 +38 +51 +24 =8 +10 +11 5.5 / 6 E.L. Crossley S.S.
3 804194 Ghazali Ahmad 12 1063 1153 +28 +6 +30 +16 +8 -1 5.0 / 6 St. Catharines Coll.
4 585977 Rick McArthur 9 1033 1113 +37 -1 +43 +45 +48 +16 5.0 / 6 Thorold S.S.
5 863829 Candace Blake 11 1026 1088 +53 -8 +77 +47 +36 +18 5.0 / 6 E.L. Crossley S.S.
6 804284 DJ McArthur 11 1023 1105 +54 -3 +56 +22 +25 +20 5.0 / 6 E.L. Crossley S.S.
7 853064 James Bailey 9 646 908 +69 =9 +71 =33 +13 +15 5.0 / 6 West Park S.S.
8 810674 Sandy Hoad 12 1104 1136 +27 +5 +49 =2 -3 +28 4.5 / 6 West Park S.S.
9 863807 Cameron Van Amelsvoort 11 1024 1039 -75 =7 +57 +30 +31 +27 4.5 / 6 E.L. Crossley S.S.
10 722226 Tristan O'Rourke 12 791 963 +51 +13 =33 +29 -2 +26 4.5 / 6 Centennial S.S.
11 722237 Clayton Peters 12 1207 1215 +19 +17 +21 +15 -1 -2 4.0 / 6 E.L. Crossley S.S.
12 863818 Stephen Gill 12 1099 1094 +35 -15 +41 +54 -18 +46 4.0 / 6 St. Catharines Coll.
13 804339 Talek Julian 13 1087 1062 +20 -10 +40 +62 -7 +41 4.0 / 6 E.L. Crossley S.S.
14 819189 James Loewen 10 1062 1093 +52 +59 +23 -1 -20 +40 4.0 / 6 E.L. Crossley S.S.
15 722057 Mark Both 12 975 1019 +62 +12 +32 -11 +23 -7 4.0 / 6 E.L. Crossley S.S.
16 911597 Macklem Curtis 10 968 1012 +55 +41 +74 -3 +33 -4 4.0 / 6 E.L. Crossley S.S.
17 781209 James Schmelzer 13 951 975 +61 -11 -45 +43 +29 +47 4.0 / 6 West Park S.S.
18 810641 Fahim Kahn 12 943 1043 -1 +26 +68 +49 +12 -5 4.0 / 6 St. Catharines Coll.
19 911619 Jason Mc Gill 10 930 1006 -11 +68 +69 -23 +45 +48 4.0 / 6 Eastdale S.S.
20 913015 Anam Ahmad 10 912 1006 -13 +44 +66 +24 +14 -6 4.0 / 6 St. Catharines Coll.
21 686676 Ben Hughes 9 738 910 +67 +60 -11 -26 +34 +33 4.0 / 6 Sir Winston Churchill S.S.
22 958239 Dillon Kneller 12 0 1040 +56 -52 +75 -6 +63 +35 4.0 / 6 Eastdale S.S.
23 958353 Kristen Peacock 10 0 1050 +64 +39 -14 +19 -15 +36 4.0 / 6 E.L. Crossley S.S.
24 958397 Shawna Roberge 9 0 1041 +65 +61 -2 -20 +75 +38 4.0 / 6 West Park S.S.
25 958149 Ryan DiCenso 12 0 1039 +47 -54 +63 +52 -6 +39 4.0 / 6 Eastdale S.S.
26 925334 Caleb Stephens 11 1034 1012 +39 -18 +42 +21 =28 -10 3.5 / 6 E.L. Crossley S.S.
27 915939 Lucas White 11 927 960 -8 +66 =44 +71 +53 -9 3.5 / 6 E.L. Crossley S.S.
28 932703 Alex Anderson 10 893 955 -3 +48 +70 +74 =26 -8 3.5 / 6 South Lincoln H.S.
29 852276 Brandon Foley 10 632 772 =58 +64 +31 -10 -17 +55 3.5 / 6 Thorold S.S.
30 586102 Avery O'Rourke 10 608 718 +0 +34 -3 -9 =55 +59 3.5 / 6 Centennial S.S.
31 958184 Kyle Giammarco 10 0 997 +45 =57 -29 +44 -9 +54 3.5 / 6 E.L. Crossley S.S.
32 958375 Tomas Pimentel 10 0 995 +46 +55 -15 -36 =54 +53 3.5 / 6 Eastdale S.S.
33 362169 Sean Visser 11 1211 1146 +34 +75 =10 =7 -16 -21 3.0 / 6 E.L. Crossley S.S.
34 863919 Philip Cox-Hurst 11 938 934 -33 -30 +64 +66 -21 +67 3.0 / 6 Eastdale S.S.
35 804328 Richard Schindler 14 924 949 -12 +70 -48 +56 +49 -22 3.0 / 6 Eastdale S.S.
36 916086 Zach Campbell 11 884 928 +59 +42 -1 +32 -5 -23 3.0 / 6 E.L. Crossley S.S.
37 912993 Ben Flegg 10 856 890 -4 +50 -47 -46 +66 +70 3.0 / 6 E.L. Crossley S.S.
38 916031 Daniel Clemens 12 850 887 -2 -49 +65 +68 +73 -24 3.0 / 6 South Lincoln H.S.
39 932736 Jordan Bolies 11 846 883 -26 -23 +78 +70 +74 -25 3.0 / 6 South Lincoln H.S.
40 804341 Riley Hildebrandt 13 780 840 -41 +73 -13 +72 +60 -14 3.0 / 6 Eastdale S.S.
41 791954 Richard Roepke 10 755 843 +40 -16 -12 +50 +51 -13 3.0 / 6 Sir Winston Churchill S.S.
42 810753 Brad Skrumeda 12 741 801 +80 -36 -26 -73 +68 +72 3.0 / 6 West Park S.S.
43 863886 Adam Vanbergeyk 12 639 705 -70 +0 -4 -17 +69 +73 3.0 / 6 South Lincoln H.S.
44 958421 Katie Sawchuk 10 0 959 +81 -20 =27 -31 =67 +74 3.0 / 6 E.L. Crossley S.S.
45 958296 Thomas Lunn 12 0 973 -31 +58 +17 -4 -19 +60 3.0 / 6 Eastdale S.S.
46 958331 Andrew Nicholls 12 0 960 -32 +79 -52 +37 +62 -12 3.0 / 6 Centennial S.S.
47 958138 Sana Ahmad 9 0 964 -25 +78 +37 -5 +52 -17 3.0 / 6 St. Catharines Coll.
48 958465 Joshua Willett 12 0 963 +77 -28 +35 +60 -4 -19 3.0 / 6 Thorold S.S.
49 958173 Jared Elliott 11 0 957 +82 +38 -8 -18 -35 +62 3.0 / 6 E.L. Crossley S.S.
50 958217 Farzad Hemmati 10 0 938 +79 -37 -54 -41 +64 +63 3.0 / 6 Centennial S.S.
51 925547 Tony Fusato 11 946 922 -10 -2 +79 +77 -41 =56 2.5 / 6 South Lincoln H.S.
52 915996 Tristen McIntyre 10 870 896 -14 +22 +46 -25 -47 =58 2.5 / 6 South Lincoln H.S.
53 913127 Jacob Galipeau 12 823 854 -5 =71 +58 +59 -27 -32 2.5 / 6 Eastdale S.S.
54 916143 Brendan Jones 10 814 864 -6 +25 +50 -12 =32 -31 2.5 / 6 South Lincoln H.S.
55 748113 Cole Armes 13 810 805 -16 -32 +80 +81 =30 -29 2.5 / 6 South Lincoln H.S.
56 958364 Holly Petrie 11 0 919 -22 +83 -6 -35 +81 =51 2.5 / 6 E.L. Crossley S.S.
57 958329 Shaun Murphy 9 0 918 -73 =31 -9 =58 =61 +75 2.5 / 6 Eastdale S.S.
58 958195 Mellissa Goobie 12 0 900 =29 -45 -53 =57 +78 =52 2.5 / 6 South Lincoln H.S.
59 792281 Chris Quinn 12 1040 974 -36 -14 +83 -53 +71 -30 2.0 / 6 St. Catharines Coll.
60 863976 Sam Chambers 11 944 902 +63 -21 +67 -48 -40 -45 2.0 / 6 E.L. Crossley S.S.
61 913149 Katie Bishop 10 820 823 -17 -24 -81 +65 =57 =71 2.0 / 6 E.L. Crossley S.S.
62 915974 Leo Martin 12 814 829 -15 +72 +73 -13 -46 -49 2.0 / 6 South Lincoln H.S.
63 916121 Kyle Joy 10 783 802 -60 +81 -25 +69 -22 -50 2.0 / 6 South Lincoln H.S.
64 958318 Jesse MacLachlan 12 0 858 -23 -29 -34 +76 -50 +81 2.0 / 6 Eastdale S.S.
65 958206 Brandon Harris 12 0 859 -24 -74 -38 -61 +80 +76 2.0 / 6 Eastdale S.S.
66 958443 Brittany Verlint 9 0 870 +72 -27 -20 -34 -37 +78 2.0 / 6 South Lincoln H.S.
67 958285 Michelle Lipsett 12 0 862 -21 +82 -60 =75 =44 -34 2.0 / 6 South Lincoln H.S.
68 958419 Emma Saunders 10 0 854 +76 -19 -18 -38 -42 +77 2.0 / 6 E.L. Crossley S.S.
69 958476 Mike Ducharme 12 0 836 -7 +76 -19 -63 -43 +79 2.0 / 6 Eastdale S.S.
70 958342 Robert O'Hearn 10 0 856 +43 -35 -28 -39 +77 -37 2.0 / 6 Thorold S.S.
71 958162 Angela Elgie 10 0 859 +78 =53 -7 -27 -59 =61 2.0 / 6 E.L. Crossley S.S.
72 958252 Mitchell Koplowitz 11 0 845 -66 -62 +76 -40 +79 -42 2.0 / 6 Eastdale S.S.
73 958454 Charlie Walkinshaw 9 0 846 +57 -40 -62 +42 -38 -43 2.0 / 6 South Lincoln H.S.
74 958307 Jason Macaulay-Brenet 9 0 869 +83 +65 -16 -28 -39 -44 2.0 / 6 Thorold S.S.
75 916119 Muhammad Owais 12 816 827 +9 -33 -22 =67 -24 -57 1.5 / 6 South Lincoln H.S.
76 925569 Danielle Leblanc 11 661 658 -68 -69 -72 -64 +83 -65 1.0 / 6 South Lincoln H.S.
77 958228 Phil Johnson 12 0 792 -48 +80 -5 -51 -70 -68 1.0 / 6 Eastdale S.S.
78 958274 Tamara LePage 11 0 782 -71 -47 -39 +83 -58 -66 1.0 / 6 Eastdale S.S.
79 958151 Taylor Dickson 11 0 790 -50 -46 -51 +80 -72 -69 1.0 / 6 Eastdale S.S.
80 958432 Thibeau Thibeau 10 0 764 -42 -77 -55 -79 -65 +83 1.0 / 6 E.L. Crossley S.S.
81 958386 Eric Raymond 12 0 779 -44 -63 +61 -55 -56 -64 1.0 / 6 Eastdale S.S.
82 958263 Mike Laurence 9 0 736 -49 -67         0.0 / 6 Eastdale S.S.
83 958408 Brandon Robins 12 0 692 -74 -56 -59 -78 -76 -80 0.0 / 6 Eastdale S.S.