No. 101393 - Equipe / Mat. - 3e / Section A (Montreal,QC)

2004-03-13
Organized by Maria Manuri (Association Echecs et Maths)
114 players


Section 1

NoPlayer IDNameGradeOld ratingNew ratingRoundsTotalSchool
1 424462 Michael Nguyen 2 883 911 +92 +68 +21 +17 +9 5.0 / 5 Notre-Dame (coll.)
2 562768 Remi Mayrand-Provencher 2 663 673 +93 +69 +22 -18 +10 4.0 / 5 Fernand-Seguin
3 568989 Guillaume Chevalier-Vaillancourt 2 571 589 +94 +70 +23 -19 +11 4.0 / 5 Fernand-Seguin
4 569002 Clement Fournier-Drouin 2 501 496 -95 +71 +24 -20 +12 3.0 / 5 Fernand-Seguin
5 606082 Oleksandr Nikulich 1 647 622 -48 +36 -17 -25 +28 2.0 / 5 Notre-Dame (coll.)
6 538154 Olivier Bouchard 1 511 577 +49 +37 +18 -26 +29 4.0 / 5 St-Germain-d'Outremont
7 605957 Simon Beaudoin-Lemay 1 463 511 +50 +38 +19 +27 -30 4.0 / 5 Notre-Dame (coll.)
8 606104 Bernard Duchesne 1 387 435 +51 +39 -20 +0 +31 4.0 / 5 St-Germain-d'Outremont
9 546614 Olivier Arbour 1 521 541 +0 -25 +60 +56 -1 3.0 / 5 Michele-Provost (ac.)
10 625882 Louis-Xavier Labrosse 2 534 551 +101 +26 -61 +57 -2 3.0 / 5 Michele-Provost (ac.)
11 445059 William Limoges 2 382 408 +102 +27 +62 -58 -3 3.0 / 5 Michele-Provost (ac.)
12 625871 Daniel Shvets 2 452 478 +103 +0 +63 +59 -4 4.0 / 5 Michele-Provost (ac.)
13 648055 Vincent Houde 2 566 527 +52 =76 -56 -21 -17 1.5 / 5 Cardinal-Roy
14 648224 Roxanne Gélinas 2 570 624 +53 +77 -57 +22 +18 4.0 / 5 St-Gabriel-Archange
15 648101 Jean-François Houde   466 475 +54 -78 +58 -23 +19 3.0 / 5 Cardinal-Roy
16 648044 Amine Chériti 2 311 429 -55 +79 +59 +24 +20 4.0 / 5 Cardinal-Roy
17 517959 Erwan Niore 2 824 829 +72 +28 +5 -1 +13 4.0 / 5 Michele-Provost (ac.)
18 550001 Michael Nguyen 2 610 611 +73 +29 -6 +2 -14 3.0 / 5 Michele-Provost (ac.)
19 562307 Branden Hang 2 560 524 +74 -30 -7 +3 -15 2.0 / 5 Michele-Provost (ac.)
20 467559 Van Tran 2 593 600 +75 +31 +8 +4 -16 4.0 / 5 Michele-Provost (ac.)
21 562511 Stephen Beker 2 670 700 +116 +40 -1 +13 +56 4.0 / 5 Westpark E.S.
22 638267 Joshua Rosenzeig 2 415 392 -117 +41 -2 -14 -57 1.0 / 5 Westpark E.S.
23 549753 Eric Elminoz 2 410 462 +118 +42 -3 +15 =58 3.5 / 5 Westpark E.S.
24 626286 Julian Schatauer 1 313 312 +119 -43 -4 -16 +59 2.0 / 5 Westpark E.S.
25 558393 Benjamin Contant-Zehavi 2 767 803 +96 +9 +64 +5 +32 5.0 / 5 Anne-Hebert
26 550675 Kai Long Qin 2 612 629 +97 -10 +65 +6 +33 4.0 / 5 Internationale (Sec.)
27 627579 Anne Preville 2 438 412 +98 -11 =66 -7 =34 2.0 / 5 Somerled
28 517994 Craig McCullogh 2 486 480 +0 -17 -48 +68 -5 2.0 / 5 Roslyn E.S.
29 626005 George Perlman 1 480 462 -85 -18 +49 +69 -6 2.0 / 5 Selwyn House
30 625994 Zachary Abrahams 2 397 533 +86 +19 +50 +70 +7 5.0 / 5 Roslyn E.S.
31 585652 Kyung-Sik Sohn 2 384 400 +87 -20 +51 +71 -8 3.0 / 5 Roslyn E.S.
32 638223 Raphael Nunez-Painchaud 1 482 505 +60 -44 +40 +72 -25 3.0 / 5 Ec. Ed internationale McMasterville
33 626523 Felix Periard 1 396 364 -61 +45 -41 -73 -26 1.0 / 5 Jeunes Decouvreurs (les)
34 657461 Guillaume Tremblay 1 0 413 +62 -46 +42 =74 =27 3.0 / 5 Jeunes Decouvreurs (les)
35 626488 Gabriel Garceau 1 354 374 -63 +47 =43 +75 +0 3.5 / 5 Jeunes Decouvreurs (les)
36 589656 Stuart Mashaal 2 460 380 =44 -5 -104 -60 =72 1.0 / 5 Solomon Schechter (ac.)
37 638346 Anthony Shadowitz 2 405 361 -45 -6 +105 -61 -73 1.0 / 5 Solomon Schechter (ac.)
38 626365 Daniel Scheer 2 334 364 +46 -7 +0 =62 +74 3.5 / 5 Solomon Schechter (ac.)
39 658541 Zachary Kogan 1 0 384 +47 -8 +0 -63 +75 3.0 / 5 Solomon Schechter (ac.)
40 626512 Zacharie Barabe 1 381 363 -112 -21 -32 +80 -68 1.0 / 5 Ec. Ed internationale McMasterville
41 638234 Félix Tremblay 1 437 491 +113 -22 +33 +81 +69 4.0 / 5 Jeunes Decouvreurs (les)
42 658552 David Larouche 1 0 388 =114 -23 -34 +82 +70 2.5 / 5 Jeunes Decouvreurs (les)
43 658563 Edouard Larouche 1 0 404 +115 +24 =35 -83 =71 3.0 / 5 Jeunes Decouvreurs (les)
44 628571 Nikola Isaev 2 652 653 =36 +32 +76 +64 =60 4.0 / 5 Jean-Eudes (coll.)
45 628593 Hong-Huy Tran-Vuong 2 411 481 +37 -33 +77 +65 +61 4.0 / 5 Bedford
46 656785 Gny Lee 1 0 409 -38 +34 +78 -66 +62 3.0 / 5 Bedford
47 656818 Mark Joseph-Henriquez 1 0 359 -39 -35 +79 -67 +63 2.0 / 5 Bedford
48 555096 Adam Discepola 1 585 611 +5 -96 +28 +92 +76 4.0 / 5 Jean-de-Brebeuf (coll.)
49 585775 Kilian Dalvy 2 405 410 -6 +0 -29 +93 +77 3.0 / 5 Stanislas (coll.)
50 585764 Max Colombie 2 303 343 -7 +98 -30 +94 +78 3.0 / 5 Stanislas (coll.)
51 638133 Nathan Weber 1 286 286 -8 =99 -31 =95 +79 2.0 / 5 Stanislas (coll.)
52 519039 Edouard Bourque 2 224 282 -13 +80 -68 +116 +0 3.0 / 5 Michele-Provost (ac.)
53 622754 Arthur Ferrigno 1 376 334 -14 +81 -69 -117 -85 1.0 / 5 Michele-Provost (ac.)
54 558404 Mohamad Kheir Hassoun 2 308 336 -15 +82 -70 +118 +86 3.0 / 5 Michele-Provost (ac.)
55 546568 Arthur Meriakri 2 492 564 +16 +83 +71 +119 +87 5.0 / 5 Michele-Provost (ac.)
56 625915 Julien Hardy 2 562 572 +88 +64 +13 -9 -21 3.0 / 5 Trois-Sources (des)
57 553847 Delphine Groleau 1 668 676 +89 +65 +14 -10 +22 4.0 / 5 Trois-Sources (des)
58 618456 Vincent Poirier 2 499 512 +90 +66 -15 +11 =23 3.5 / 5 Trois-Sources (des)
59 638111 Benjamin Duval 2 410 341 +0 -67 -16 -12 -24 1.0 / 5 Trois-Sources (des)
60 658642 Jean-Daniel Vallières 2 0 387 -32 =112 -9 +36 =44 2.0 / 5 Pierre-D'Iberville
61 658653 Gabriel Archambault 2 0 502 +33 +113 +10 +37 -45 4.0 / 5 Pierre-D'Iberville
62 658664 Jean-Phillippe Côté 2 0 308 -34 =114 -11 =38 -46 1.0 / 5 Pierre-D'Iberville
63 658675 Émile Phaneuf 2 0 412 +35 +115 -12 +39 -47 3.0 / 5 Pierre-D'Iberville
64 626387 Jules Lefebvre 1 523 522 +108 -56 -25 -44 +112 2.0 / 5 Fernand-Seguin
65 616882 Mathieu Fontaine 2 460 454 +109 -57 -26 -45 +113 2.0 / 5 Fernand-Seguin
66 626973 Julien Alsene-Racicot   439 469 =110 -58 =27 +46 +114 3.0 / 5 Fernand-Seguin
67 626398 Vincent Laferrière 1 398 490 +111 +59 +0 +47 +115 5.0 / 5 Fernand-Seguin
68 531213 Christophe Blanchet 2 540 541 +80 -1 +52 -28 +40 3.0 / 5 Christmas Park E.S.
69 626736 Peter Wood 1 412 403 +81 -2 +53 -29 -41 2.0 / 5 Christmas Park E.S.
70 626747 Kevin Andrews 2 357 351 +82 -3 +54 -30 -42 2.0 / 5 Christmas Park E.S.
71 638379 Alex Delifer 2 300 278 =83 -4 -55 -31 =43 1.0 / 5 Christmas Park E.S.
72 626883 Hippolyte Favreau 1 410 393 -17 +92 -108 -32 =36 1.5 / 5 St-Germain-d'Outremont
73 605935 Christophe Vezina 1 488 536 -18 +93 +109 +33 +37 4.0 / 5 St-Germain-d'Outremont
74 638313 Claudine Lespérance 1 406 372 -19 -94 +110 =34 -38 1.5 / 5 St-Germain-d'Outremont
75 657472 Daniel Lozowy -1 0 336 -20 =95 +111 -35 -39 1.5 / 5 St-Germain-d'Outremont
76 562779 Vincent L'Ecuyer 2 373 345 -104 =13 -44 -96 -48 0.5 / 5 Fernand-Seguin
77 658686 Yan Pham Hoang 2 0 336 =105 -14 -45 +97 -49 1.5 / 5 Fernand-Seguin
78 658697 Omar Sbaï 2 0 382 +0 +15 -46 +98 -50 3.0 / 5 Fernand-Seguin
79 658708 Félix Crête 2 0 319 +0 -16 -47 +99 -51 2.0 / 5 Fernand-Seguin
80 658618 Eric Chin 1 0 309 -68 -52 -116 -40 +108 1.0 / 5 Westpark E.S.
81 638561 Carmine Lapia 2 283 275 -69 -53 =117 -41 +109 1.5 / 5 Westpark E.S.
82 658629 Philip Kiltirinos 2 0 348 -70 -54 +118 -42 +110 2.0 / 5 Westpark E.S.
83 658631 Marc D'Altilia 2 0 383 =71 -55 +119 +43 -111 2.5 / 5 Westpark E.S.
85 626556 Patrick Tremblay 1 412 437 +29 -101 =89 +105 +53 3.5 / 5 Samare (de la)
86 658596 Alex Caillé 1 0 289 -30 -102 =90 +0 -54 1.5 / 5 Samare (de la)
87 658607 Félix Laframboise 1 0 351 -31 +103 +0 +0 -55 3.0 / 5 Samare (de la)
88 638559 Antoine Racine 1 385 369 -56 -104 +0 +0 =116 2.5 / 5 Grands-Chemins (des)
89 484683 Sarah Chabli 2 403 375 -57 -105 =85 -101 +117 1.5 / 5 Fernand-Seguin
90 626422 Simon St-Amant 1 359 375 -58 +0 =86 +102 +118 3.5 / 5 Fernand-Seguin
92 638763 Maxime De Beauvais 1 434 429 -1 -72 +112 -48 +0 2.0 / 5 Guy-Drummond
93 638752 Felix Desrosiers-Belair   385 323 -2 -73 -113 -49 -101 0.0 / 5 Guy-Drummond
94 638774 Alfonso Rios-Ruiz   384 373 -3 +74 +114 -50 -102 2.0 / 5 Guy-Drummond
95 638741 Antonin Laferriere-Mailfait   310 404 +4 =75 +115 =51 +103 4.0 / 5 Guy-Drummond
96 585606 Valery Peker 2 427 449 -25 +48 +0 +76 -104 3.0 / 5 Selwyn House
97 638201 Siu Chau 1 383 372 -26     -77 +105 1.0 / 3 Roslyn E.S.
98 626049 Nicholas Sugden 2 304 280 -27 -50 +102 -78   1.0 / 4 Roslyn E.S.
99 657483 Pierre-Nicolas Allard-Coutu 2 0 377 +0 =51 +103 -79   2.5 / 4 Roslyn E.S.
101 585843 Vincent Asselin   330 404 -10 +85 +0 +89 +93 4.0 / 5 Michele-Provost (ac.)
102 610874 Antoine Lavigne   300 295 -11 +86 -98 -90 +94 2.0 / 5 Notre-Dame (coll.)
103 658574 Quentin Jeandonnet-Richard   0 265 -12 -87 -99 +0 -95 1.0 / 5 N-D-de-Grace
104 549898 Felix Bertrand-Ouellette 1 524 582 +76 +88 +36 +0 +96 5.0 / 5 Rabeau
105 549909 Julien Brochand-Lalande 1 297 284 =77 +89 -37 -85 -97 1.5 / 5 Unknown school
108 626679 Alexandre Rousseau 2 392 392 -64 +116 +72 -112 -80 2.0 / 5 Buissonnière
109 626725 Gregory Wise 2 379 340 -65 -117 -73 +113 -81 1.0 / 5 Buissonnière
110 638469 Bahia Gordillo 2 308 292 =66 =118 -74 =114 -82 1.5 / 5 Buissonnière
111 658585 Florence Dicaire   0 357 -67 +119 -75 -115 +83 2.0 / 5 St-Germain-d'Outremont
112 619176 Yaganesh Daruwala 2 625 584 +40 =60 -92 +108 -64 2.5 / 5 Sinclair Laird E.S.
113 636175 Arfan Zaheer 2 478 418 -41 -61 +93 -109 -65 1.0 / 5 Sinclair Laird E.S.
114 643689 Anika Govindaraja   459 408 =42 =62 -94 =110 -66 1.5 / 5 John F. Kennedy H.S.
115 643691 Jerocy Fernando   376 329 -43 -63 -95 +111 -67 1.0 / 5 Sinclair Laird E.S.
116 649203 Bhargav Patel 2 459 416 -21 -108 +80 -52 =88 1.5 / 5 Sinclair Laird E.S.
117 630191 Pratick Baral 2 408 433 +22 +109 =81 +53 -89 3.5 / 5 Sinclair Laird E.S.
118 630189 Takrim Bhuiyan 2 296 243 -23 =110 -82 -54 -90 0.5 / 5 Sinclair Laird E.S.
119 658528 Tharaniy Vallipuram 1 0 267 -24 -111 -83 -55 +0 1.0 / 5 Sinclair Laird E.S.