No. 105713 - Tournoi Jeunesse de Sherbrooke (Sherbrooke,QC)

2009-03-28
Organized by Salvas Guy (CÉJS)
47 players


Section 1

NoPlayer IDNameGradeOld ratingNew ratingRoundsTotalSchool
1 914152 Mazaya Khoumsi 3 499 635 +31 +23 +22 +16 4.0 / 4 Sacre-Coeur (du)
2 928462 Drouin Thomas 2 420 518 +46 +41 +17 +13 4.0 / 4 Unknown school
3 911136 Emmanuel Côté 6 591 649 +38 +8 =16 +23 3.5 / 4 Ste-Anne
4 924974 Alexandre Allard- Dos Santos 10 1038 1041 +45 +18 -5 +15 3.0 / 4 Saint-Michel
5 878332 Luc-Olivier Leclerc 12 942 1002   +7 +4 +6 3.0 / 3 Cegep
6 635038 Sébastien Grenier 8 842 866 +20 +34 +14 -5 3.0 / 4 Triolet (sec. du)
7 914073 Rick Evans 6 695 747 +21 -5 +34 +20 3.0 / 4 Montee (sec. de la)
8 914174 Samy Khoumsi 1 467 547 +10 -3 +24 +22 3.0 / 4 Carillon (de)
9 914139 Ricardo Esmeral-Monzon 2 456 534 -24 +35 +31 +36 3.0 / 4 Boisjoli (du)
10 881471 Keven Scalabrini 4 475 525 -8 +38 +37 +27 3.0 / 4 Brebeuf
11 911248 Joni Shkreta 2 411 461 +28 -13 +40 +26 3.0 / 4 Carillon (de)
12 928473 William Rocque 1 354 418 +43 =30 =32 +29 3.0 / 4 Brebeuf
13 911272 Santiago Lopez   233 333 +44 +11 +46 -2 3.0 / 4 Sacre-Coeur (coll. du)
14 655986 Etienne Lepage-Lepitre 6 734 744 =15 +39 -6 +34 2.5 / 4 Sherbrooke (sem.)
15 914062 Vladislav Volkov 6 634 716 =14 +19 +18 -4 2.5 / 4 Montcalm (sec.)
16 866046 Sophie Roussel 3 528 548 +47 +24 =3 -1 2.5 / 4 Sacre-Coeur (du)
17 935054 William Côté 3 0 507 +26 +32 -2 =30 2.5 / 4 Baluchon (du)
18 746357 Jean-Pascal Doucet 7 900 883 +33 -4 -15 +21 2.0 / 4 Val-du-Lac (sec. de)
19 812259 Neven Kopcok 5 744 730 -34 -15 +33 +39 2.0 / 4 Sacre-Coeur (coll. du)
20 866035 Émile Bernat-Legris 5 624 637 -6 +45 +39 -7 2.0 / 4 Phare (sec. du)
21 914128 Wassim Moussaoui 4 609 637 -7 +33 +45 -18 2.0 / 4 Champlain
22 911125 Frédéric Pinsonneault 6 644 629 +25 +37 -1 -8 2.0 / 4 Ste-Anne
23 914084 Clement Romanelli 5 608 608 +36 -1 +42 -3 2.0 / 4 Ste-Anne
24 911327 Fernando-Jose Lucena 2 558 559 +9 -16 -8 +42 2.0 / 4 Champlain Coll.
25 822903 Félix Lopez 3 509 524 -22 -27 +35 +37 2.0 / 4 St-Esprit (du)
26 911351 Jean-Simon Desjardins 1 514 508 -17 +46 +30 -11 2.0 / 4 Brebeuf
27 787162 Nikola Zelovic 4 458 475 -37 +25 +36 -10 2.0 / 4 Triolet (sec. du)
28 935155 Julien Ménard 2 0 473 -11 -29 +43 +46 2.0 / 4 Unknown school
29 911237 Laurie Vachon   432 434 -41 +28 +44 -12 2.0 / 4 Beaulieu
30 911215 Guillaume Thibault 1 408 423 +40 =12 -26 =17 2.0 / 4 St-Esprit (du)
31 866057 Tarek Benchaar 2 520 510 -1 =42 -9 +38 1.5 / 4 Samare (de la)
32 914163 Gregory Zapata 1 350 365   -17 =12 +40 1.5 / 3 Brebeuf
33 833613 Émile Bessette-Fournier 3 682 665 -18 -21 -19 +45 1.0 / 4 Vision
34 761567 Felix Caron 4 665 655 +19 -6 -7 -14 1.0 / 4 Montee (sec. de la)
35 866542 William Thibault 3 580 534 -39 -9 -25 +47 1.0 / 4 St-Esprit (du)
36 914141 Lina Maria Esmeral-Monzon 7 546 510 -23 +47 -27 -9 1.0 / 4 Mont N-D-de-Sher. (coll.)
37 822892 Sammy Vachon 2 526 501 +27 -22 -10 -25 1.0 / 4 Beaulieu
38 911171 Hubert Therrien 2 475 453 -3 -10 +47 -31 1.0 / 4 Brebeuf
39 934975 Ekaterina Volkova 8 0 451 +35 -14 -20 -19 1.0 / 4 Montcalm (sec.)
40 935368 Gabriel Paré 2 0 407 -30 +43 -11 -32 1.0 / 4 Carillon (de)
41 928484 Jakob Lessard 1 390 397 +29 -2     1.0 / 2 St-Esprit (du)
42 911193 Benjamin Bonneau-Landry 3 597 567   =31 -23 -24 0.5 / 3 Jardins-des-Lacs (du)
43 935199 Madison Côté 1 0 377 -12 -40 -28 =44 0.5 / 4 Baluchon (du)
44 924344 Thomas Richard   351 326 -13   -29 =43 0.5 / 3 Unknown school
45 833668 Olivier Paré 4 655 611 -4 -20 -21 -33 0.0 / 4 Brebeuf
46 935109 Jonathan Sherrer 3 0 346 -2 -26 -13 -28 0.0 / 4 Baluchon (du)
47 928451 Kevin Marceau 4 360 332 -16 -36 -38 -35 0.0 / 4 Samare (de la)