No. 101228 - Equipe / Mat. - 3 (Montreal,QC)

2004-04-24
Organized by Maria Manuri (Association Echecs et Maths)
146 players


Section 1

NoPlayer IDNameGradeOld ratingNew ratingRoundsTotalSchool
1 517959 Erwan Niore 3 711 718 +25 +33 +29 +89 -5 4.0 / 5 Michele-Provost (ac.)
2 550001 Michael Nguyen 3 576 610 +26 -34 +30 +90 +6 4.0 / 5 Michele-Provost (ac.)
3 562307 Branden Hang 3 538 560 -27 +35 +31 +91 +7 4.0 / 5 Michele-Provost (ac.)
4 467559 Van Tran 3 579 575 +28 +36 -32 +92 =8 3.5 / 5 Michele-Provost (ac.)
5 424462 Michael Nguyen 3 870 874 =17 +21 +13 +9 +1 4.5 / 5 Notre-Dame (coll.)
6 562768 Remi Mayrand-Provencher 3 611 603 +18 +22 +14 -10 -2 3.0 / 5 Fernand-Seguin
7 568989 Guillaume Chevalier-Vaillancourt 3 585 571 -19 +23 +15 +11 -3 3.0 / 5 Fernand-Seguin
8 626387 Jules Lefebvre 2 452 510 +20 +24 =16 +12 =4 4.0 / 5 Fernand-Seguin
9 625915 Julien Hardy 3 504 562 +61 +93 +37 -5 +33 4.0 / 5 Trois-Sources (des)
10 553847 Delphine Groleau 2 520 618 +62 +94 +38 +6 +34 5.0 / 5 Trois-Sources (des)
11 638111 Benjamin Duval 3 0 410 +63 =95 +39 -7 =35 3.0 / 5 Trois-Sources (des)
12 638122 Maxime Duval 1 0 387 =64 =96 =40 -8 +36 2.5 / 5 Trois-Sources (des)
13 606082 Oleksandr Nikulich 2 497 567 +45 +89 -5 +69 +29 4.0 / 5 Notre-Dame (coll.)
14 538154 Olivier Bouchard 2 519 524 +46 -90 -6 +70 +30 3.0 / 5 St-Germain-d'Outremont
15 605935 Christophe Vezina 2 482 534 +47 +91 -7 +71 +31 4.0 / 5 St-Germain-d'Outremont
16 626883 Hippolyte Favreau 2 325 427 +48 +92 =8 +72 =32 4.0 / 5 St-Germain-d'Outremont
17 628571 Nikola Isaev 3 560 652 =5 +53 +97 +37 +41 4.5 / 5 Jean-Eudes (coll.)
18 638177 Catalin Papuse 3 0 437 -6 +54 +98 =38 +42 3.5 / 5 St-Germain (sec.)
19 638188 Hony Huy Vuony 2 0 412 +7 -55 +99 -39 +43 3.0 / 5 Bedford
20 638199 Nghi Li 2 0 478 -8 +56 +100 +40 +44 4.0 / 5 Bedford
21 546614 Olivier Arbour 2 537 521 +0 -5 =77 +45 -73 2.5 / 5 Michele-Provost (ac.)
22 625871 Daniel Shvets 3 420 464 +0 -6 +78 +46 +74 4.0 / 5 Michele-Provost (ac.)
23 592413 James Kierans 2 363 375 +0 -7 +79 -47 +75 3.0 / 5 Michele-Provost (ac.)
24 625869 Stephan Goga 2 388 389 +0 -8 +80 -48 +76 3.0 / 5 Michele-Provost (ac.)
25 585606 Valery Peker 3 381 379 -1 -69 +0 +129 =89 2.5 / 5 Selwyn House
26 626095 Leonardo Lamanuzzi 3 409 433 -2 -70 +106 +130 +90 3.0 / 5 Selwyn House
27 562331 David Smith 3 355 509 +3 +71 +107 +131 +91 5.0 / 5 Selwyn House
28 504786 Nicolas Vit 3 383 469 -4 +72 +108 +132 +92 4.0 / 5 Selwyn House
29 504821 Daniel Cohen 3 376 371 -49 -41 -1 +109 -13 1.0 / 5 Lower Canada Coll.
30 470125 Taylor Hodhod 3 443 465 +50 +42 -2 +110 -14 3.0 / 5 Lower Canada Coll.
31 625893 Alex Sinor 3 357 356 =51 =43 -3 +111 -15 2.0 / 5 Lower Canada Coll.
32 585292 John O'Meara 2 370 494 +52 +44 +4 +112 =16 4.5 / 5 Lower Canada Coll.
33 605957 Simon Beaudoin-Lemay 2 439 463 +73 -1 +53 +117 -9 3.0 / 5 Notre-Dame (coll.)
34 626861 Philippe Lemieux-Cardinal 1 472 530 +74 +2 +54 +118 -10 4.0 / 5 St-Germain-d'Outremont
35 606104 Bernard Duchesne 2 313 387 +75 -3 +55 +119 =11 3.5 / 5 St-Germain-d'Outremont
36 626916 Yannick Rocheleau 1 382 326 -76 -4 -56 +0 -12 1.0 / 5 St-Germain-d'Outremont
37 626973 Julien Alsene-Racicot 1 411 439 +149 +121 -9 -17 +85 3.0 / 5 Fernand-Seguin
38 626984 Laurent Nault 1 301 323 -150 +122 -10 =18 +86 2.5 / 5 Fernand-Seguin
39 626995 Julien Charlebois 1 276 334 +151 +123 -11 +19 -87 3.0 / 5 Fernand-Seguin
40 638515 Samuel Sauvageau 1 0 330 +0 -124 =12 -20 =88 2.0 / 5 Fernand-Seguin
41 555096 Adam Discepola 2 616 620 +65 +29 +57 +61 -17 4.0 / 5 Jean-de-Brebeuf (coll.)
42 638133 Nathan Weber 2 0 286 -66 -30 =58 -62 -18 0.5 / 5 Stanislas (coll.)
43 558437 Emile Dagenais 3 317 373 +67 =31 +59 +63 -19 3.5 / 5 Stanislas (coll.)
44 638144 Augustin Courbot 2 0 334 +68 -32 -60 =64 -20 1.5 / 5 Stanislas (coll.)
45 626523 Felix Periard 2 409 396 -13 +101 =65 -21 -49 1.5 / 5 Jeunes Decouvreurs (les)
46 626512 Zacharie Barabe 2 380 381 -14 +102 +66 -22 -50 2.0 / 5 Ec. Ed internationale McMasterville
47 638223 Raphael Nunez-Painchaud 2 0 482 -15 +103 +67 +23 +51 4.0 / 5 Ec. Ed internationale McMasterville
48 638234 Félix Tremblay 2 0 437 -16 =104 +68 +24 +52 3.5 / 5 Jeunes Decouvreurs (les)
49 558393 Benjamin Contant-Zehavi 3 724 735 +29 +57 +69 +85 +45 5.0 / 5 Anne-Hebert
50 550675 Kai Long Qin 3 598 608 -30 +58 +70 +86 +46 4.0 / 5 Internationale (Sec.)
51 627579 Anne Preville 3 487 438 =31 -59 -71 +87 -47 1.5 / 5 Somerled
52 627006 Mathias Brazeau-Gélinas 3 410 374 -32 =60 -72 +88 -48 1.5 / 5 Ste-Catherine-de-Sienne
53 638335 Daniel Fruchtermann 3 0 414 +81 -17 -33 +149 +93 3.0 / 5 Solomon Schechter (ac.)
54 626365 Daniel Scheer 3 333 334 -82 -18 -34 +150 +94 2.0 / 5 Solomon Schechter (ac.)
55 638346 Anthony Shadowitz 3 0 405 +83 +19 -35 +151 -95 3.0 / 5 Solomon Schechter (ac.)
56 638357 Bradley Hier 3 0 418 +84 -20 +36 +0 =96 3.5 / 5 Solomon Schechter (ac.)
57 585314 Nicolas Breton 3 290 276 -77 -49 -41 +81 -117 1.0 / 5 Victor-Therien
58 626477 Loic Pautel 1 441 421 +78 -50 =42 -82 =118 2.0 / 5 Victor-Therien
59 638289 Laurent Miron 3 0 476 +79 +51 -43 +83 +119 4.0 / 5 Victor-Therien
60 638291 Francis Corbeil 2 0 448 +80 =52 +44 =84 +0 4.0 / 5 Victor-Therien
61 625994 Zachary Abrahams 3 351 397 -9 +97 +113 -41 +125 3.0 / 5 Roslyn E.S.
62 626038 Samuel Ergina 3 385 397 -10 +98 -114 +42 +126 3.0 / 5 Roslyn E.S.
63 626049 Nicholas Sugden 3 357 304 -11 =99 =115 -43 -127 1.0 / 5 Roslyn E.S.
64 638201 Siu Chau 2 0 383 =12 =100 +0 =44 +0 3.5 / 5 Roslyn E.S.
65 585099 Jean-Christophe Azzopardi 3 404 409 -41 +125 =45 +101 -109 2.5 / 5 Selwyn House
66 626106 Alex Nikolopoulos 2 405 427 +42 +126 -46 +102 =110 3.5 / 5 Selwyn House
67 626117 William Gallo 3 282 308 -43 +127 -47 +103 +111 3.0 / 5 Selwyn House
68 638212 Caleb Tse-Lalonde 2 0 387 -44 +0 -48 +104 +112 3.0 / 5 Selwyn House
69 638414 Bryce Drewery-Schoeler 3 0 375 +117 +25 -49 -13 -77 2.0 / 5 Dunrae Gardens E.S.
70 638425 Shane Gallant 2 0 424 +118 +26 -50 -14 +78 3.0 / 5 Dunrae Gardens E.S.
71 638436 Hugh McAteer 3 0 390 +119 -27 +51 -15 =79 2.5 / 5 Dunrae Gardens E.S.
72 638447 George Diacoumalos 2 0 353 +0 -28 +52 -16 =80 2.5 / 5 Dunrae Gardens E.S.
73 628165 Tymal Simpson 3 458 516 -33 +81 +125 +121 +21 4.0 / 5 Westpark E.S.
74 638267 Joshua Rosenzeig 3 0 415 -34 +82 +126 +122 -22 3.0 / 5 Westpark E.S.
75 626668 Peter Drucker 2 347 300 -35 -83 -127 +123 -23 1.0 / 5 Westpark E.S.
76 638278 Liam Altarac 2 0 329 +36 -84 +0 -124 -24 2.0 / 5 Westpark E.S.
77 636737 Ionout-Octavian Popov 3 414 496 +57 +149 =21 +137 +69 4.5 / 5 St-Germain-d'Outremont
78 638302 Tom Assouline 1 0 282 -58 -150 -22 =138 -70 0.5 / 5 St-Germain-d'Outremont
79 638313 Claudine Lespérance 2 0 383 -59 +151 -23 +139 =71 2.5 / 5 St-Germain-d'Outremont
80 638324 Jia-Dong Wang 1 0 354 -60 +0 -24 +140 =72 2.5 / 5 Jean-de-Brebeuf (coll.)
81 626567 Jonathan Coulombe 2 298 296 -53 -73 +145 -57 +129 2.0 / 5 Samare (de la)
82 626578 Mathieu Coulombe 1 450 490 +54 -74 +146 +58 +130 4.0 / 5 Samare (de la)
83 636794 Christophe Renaud 3 371 372 -55 +75 =147 -59 +131 2.5 / 5 Paul-Bruchesi
84 638368 François Pomerleau 1 0 414 -56 +76 +148 =60 +0 3.5 / 5 Grands-Chemins (des)
85 638741 Antonin Laferriere-Mailfait 1 0 366 +129 +137 -109 -49 -37 2.0 / 5 Guy-Drummond
86 638752 Felix Desrosiers-Belair 1 0 385 +130 +138 =110 -50 -38 2.5 / 5 Guy-Drummond
87 638763 Maxime De Beauvais 2 0 434 =131 +139 +111 -51 +39 3.5 / 5 Guy-Drummond
88 638774 Alfonso Rios-Ruiz 1 0 384 +132 +140 -112 -52 =40 2.5 / 5 Guy-Drummond
89 616882 Mathieu Fontaine 3 476 460 +0 -13 +93 -1 =25 2.5 / 5 Fernand-Seguin
90 625836 Xavier Owens 2 498 475 -106 +14 +94 -2 -26 2.0 / 5 Fernand-Seguin
91 484683 Sarah Chabli 3 422 403 +107 -15 +95 -3 -27 2.0 / 5 Fernand-Seguin
92 626398 Vincent Laferrière 2 414 398 +108 -16 +96 -4 -28 2.0 / 5 Fernand-Seguin
93 638245 Fraser Baiki 3 0 269 -121 -9 -89 -113 -53 0.0 / 5 Buissonnière
94 638256 Eric Boeckh 3 0 361 +122 -10 -90 +114 -54 2.0 / 5 Buissonnière
95 626714 Roman Cao-Riquelme 3 352 412 +123 =11 -91 +115 +55 3.5 / 5 Buissonnière
96 626725 Gregory Wise 3 410 394 =124 =12 -92 +0 =56 2.5 / 5 Buissonnière
97 626747 Kevin Andrews 3 384 357 -113 -61 -17 +0 +141 2.0 / 5 Christmas Park E.S.
98 638379 Alex Delifer 3 0 300 +0 -62 -18 -106 =142 1.5 / 5 Christmas Park E.S.
99 638381 Chloé Beaudoin 3 0 353 =115 =63 -19 -107 +143 2.0 / 5 Christmas Park E.S.
100 638392 Scott Grafton 1 0 350 +0 =64 -20 =108 +0 3.0 / 5 Christmas Park E.S.
101 638526 William Thibault 3 0 329 +133 -45 -117 -65 =145 1.5 / 5 Grands-Chemins (des)
102 638537 Hugo Moreau-Jodoin 3 0 358 +134 -46 -118 -66 +146 2.0 / 5 Grands-Chemins (des)
103 638548 Alan Grenier-Groulx 3 0 302 -135 -47 -119 -67 +147 1.0 / 5 Grands-Chemins (des)
104 638559 Antoine Racine 2 0 385 +0 =48 +0 -68 +148 3.5 / 5 Grands-Chemins (des)
106 546568 Arthur Meriakri 3 429 483 +90 +110 -26 +98 +122 4.0 / 5 Michele-Provost (ac.)
107 626016 Brenden Chabot 3 311 312 -91 +111 -27 +99 -123 2.0 / 5 Michele-Provost (ac.)
108 634037 Daniel Epstein 1 367 395 -92 =112 -28 =100 -124 1.0 / 5 Michele-Provost (ac.)
109 638627 Noah Olsen 2 0 444 +141 +0 +85 -29 +65 4.0 / 5 Buissonnière
110 638638 Yuen Kam Tao-Ollwin 3 0 312 -142 -106 =86 -30 =66 1.0 / 5 Buissonnière
111 638649 Colin Bourgie   0 298 +143 -107 -87 -31 -67 1.0 / 5 Buissonnière
112 626949 Alice Brais 2 442 416   =108 +88 -32 -68 1.5 / 4 Roslyn E.S.
113 638403 Alexis Loivion 2 0 454 +97 +133 -61 +93 +137 4.0 / 5 N-D-du-Foyer
114 558426 Jose-Jonathan Hernandez-Yockell 2 299 361   +134 +62 -94 +138 3.0 / 4 N-D-du-Foyer
115 627851 Ariane Levasseur 1 348 337 =99 -135 =63 -95 +139 2.0 / 5 N-D-du-Foyer
117 626679 Alexandre Rousseau 3 325 348 -69 +141 +101 -33 +57 3.0 / 5 Buissonnière
118 638458 Philippe Ménard 2 0 392 -70 +142 +102 -34 =58 2.5 / 5 Buissonnière
119 638469 Bahia Gordillo 3 0 302 -71 -143 +103 -35 -59 1.0 / 5 Buissonnière
121 500725 Felix Asselin 3 524 501 +93 -37 +133 -73 +0 3.0 / 5 Jonathan-Wilson
122 638155 Antoine Gariépy 3 0 304 -94 -38 +134 -74 -106 1.0 / 5 Jonathan-Wilson
123 626139 Émile Asselin 1 478 403 -95 -39 -135 -75 +107 1.0 / 5 Jonathan-Wilson
124 638166 Martin Stover 3 0 511 =96 +40 +136 +76 +108 4.5 / 5 Jonathan-Wilson
125 638651 Michèle Velucci-Dubois 3 0 298   -65 -73 =145 -61 0.5 / 4 Michele-Provost (ac.)
126 626758 Matteo Pellegrino 2 338 314   -66 -74 +146 -62 1.0 / 4 Michele-Provost (ac.)
127 622754 Arthur Ferrigno 2 228 300   -67 +75 +147 +63 3.0 / 4 Michele-Provost (ac.)
129 638785 Jonathan Reiter   0 243 -85 -145 -137 -25 -81 0.0 / 5 N-D-de-Grace
130 638796 Stefan Vidovic   0 307 -86 =146 =138 -26 -82 1.0 / 5 N-D-de-Grace
131 638807 Jérémie Kerouac   0 355 =87 +147 =139 -27 -83 2.0 / 5 N-D-de-Grace
132 638818 Petar Vidovic 1 0 381 -88 +148 +140 -28   2.0 / 4 N-D-de-Grace
133 638561 Carmine Lapia 3 0 283 -101 -113 -121 =141 -149 0.5 / 5 Westpark E.S.
134 626286 Julian Schatauer 2 380 313 -102 -114 -122 -142 =150 0.5 / 5 Westpark E.S.
135 638572 Jordan Zweig 2 0 515 +103 +115 +123 =143 +151 4.5 / 5 Westpark E.S.
136 638583 Michael Boggia 3 0 345   =153 -124 +0 +0 2.5 / 4 Roslyn E.S.
137 620043 Shixuan Deng   241 253 +145 -85 +129 -77 -113 2.0 / 5 N-D-des-Neiges
138 638864 Laurence Fleury-Deland 1 0 298 -146 -86 =130 =78 -114 1.0 / 5 Emilie-Gamelin
139 638875 François Caron 1 0 329 +147 -87 =131 -79 -115 1.5 / 5 Emilie-Gamelin
140 638886 Guillaume Rajot 1 0 264 -148 -88 -132 -80 +0 1.0 / 5 Emilie-Gamelin
141 638594 Félix-Antoine Dextraze-Monasp 3 0 276 -109 -117 -149 =133 -97 0.5 / 5 Marcel-Vaillancourt
142 638605 Jérémie Allard 3 0 434 +110 -118 +150 +134 =98 3.5 / 5 Marcel-Vaillancourt
143 638616 William Gaudreau 3 0 355 -111 +119 =151 =135 -99 2.0 / 5 Marcel-Vaillancourt
145 638829 Charles Tetreault 1 0 344 -137 +129 -81 =125 =101 2.0 / 5 Emilie-Gamelin
146 638831 Camille H. Beaudet   0 329 +138 =130 -82 -126 -102 1.5 / 5 Emilie-Gamelin
147 638842 Cédric Huard   0 269 -139 -131 =83 -127 -103 0.5 / 5 Emilie-Gamelin
148 638853 Hugo Tremblay 1 0 324 +140 -132 -84 +0 -104 2.0 / 5 Emilie-Gamelin
149 638482 Benjamin Carrier 3 0 357 -37 -77 +141 -53 +133 2.0 / 5 Victor-Therien
150 638493 Julien Trahan 2 0 378 +38 +78 -142 -54 =134 2.5 / 5 Victor-Therien
151 638504 Justin Carrier 1 0 277 -39 -79 =143 -55 -135 0.5 / 5 Victor-Therien