No. 101063 - Equipe / Mat. - 3 (Montreal,QC)

2003-12-06
Organized by Maria Manuri (Association Echecs et Maths)
156 players


Section 1

NoPlayer IDNameGradeOld ratingNew ratingRoundsTotalSchool
1 424462 Michael Nguyen 3 827 790 +77 +13 -101 -17 +5 3.0 / 5 Notre-Dame (coll.)
2 562768 Remi Mayrand-Provencher 3 586 611 +78 +14 +102 +18 =6 4.5 / 5 Fernand-Seguin
3 568989 Guillaume Chevalier-Vaillancourt 3 543 561 +79 +15 +103 +19 -7 4.0 / 5 Fernand-Seguin
4 625836 Xavier Owens 2 0 498 +80 -16 +104 +20 +8 4.0 / 5 Fernand-Seguin
5 517959 Erwan Niore 3 750 750 +85 +37 +97 +25 -1 4.0 / 5 Michele-Provost (ac.)
6 550001 Michael Nguyen 3 382 444 +86 +38 +98 -26 =2 3.5 / 5 Michele-Provost (ac.)
7 562307 Branden Hang 3 398 538 +87 +39 +99 +27 +3 5.0 / 5 Michele-Provost (ac.)
8 467559 Van Tran 3 605 604 +88 +40 +100 +28 -4 4.0 / 5 Michele-Provost (ac.)
9 626376 Phungsog Khe-Changsoo 2 0 369 =149 -29 -17 +49 =13 2.0 / 5 Fernand-Seguin
10 568991 Philippe Marcoux-Tasse 3 308 324 +150 -30 -18 +50 =14 2.5 / 5 Fernand-Seguin
11 626387 Jules Lefebvre 2 0 556 +151 +31 +19 +51 +15 5.0 / 5 Fernand-Seguin
12 626398 Vincent Laferrière 2 0 414 +152 +32 +20 -52 -16 3.0 / 5 Fernand-Seguin
13 546614 Olivier Arbour 2 526 537 +157 -1 +45 +97 =9 3.5 / 5 Michele-Provost (ac.)
14 625869 Stephan Goga 2 0 388 +158 -2 -46 +98 =10 2.5 / 5 Michele-Provost (ac.)
15 625871 Daniel Shvets 3 0 420 +159 -3 +47 +99 -11 3.0 / 5 Michele-Provost (ac.)
16 625882 Louis-Xavier Labrosse 3 0 558 +160 +4 +48 +100 +12 5.0 / 5 Michele-Provost (ac.)
17 606082 Oleksandr Nikulich 2 494 626 +89 +57 +9 +1 +81 5.0 / 5 Notre-Dame (coll.)
18 538154 Olivier Bouchard 2 456 504 +90 +58 +10 -2 +82 4.0 / 5 St-Germain-d'Outremont
19 605957 Simon Beaudoin-Lemay 2 445 439 +91 =59 -11 -3 +83 2.5 / 5 Notre-Dame (coll.)
20 605935 Christophe Vezina 2 327 336 +92 =60 -12 -4 +84 2.5 / 5 St-Germain-d'Outremont
21 517994 Craig McCullogh 3 486 511 +41 =25 -57 +113 +65 3.5 / 5 Roslyn E.S.
22 562386 Alex Carmel 3 328 444 +42 +26 -58 +114 +66 4.0 / 5 Roslyn E.S.
23 625994 Zachary Abrahams 3 0 351 -43 -27 +59 +0 =67 2.5 / 5 Roslyn E.S.
24 626005 George Perlman 2 0 408 +44 =28 =60 +116 -68 3.0 / 5 Selwyn House
25 616882 Mathieu Fontaine 3 506 526 +125 =21 +33 -5 +77 3.5 / 5 Fernand-Seguin
26 569002 Clement Fournier-Drouin 3 437 479 +126 -22 +34 +6 +78 4.0 / 5 Fernand-Seguin
27 562779 Vincent L'Ecuyer 3 319 373 +127 +23 +35 -7 =79 3.5 / 5 Fernand-Seguin
28 569013 Daphnee Valiquette-Archambault 3 310 335 +128 =24 +36 -8 -80 2.5 / 5 Fernand-Seguin
29 558461 Maxime Laporte 3 486 493 -93 +9 +89 -61 +57 3.0 / 5 Internationale (Prim.)
30 592391 David Green 2 330 337 +94 +10 -90 =62 -58 2.5 / 5 Internationale (Prim.)
31 549562 Akina Fay 3 387 402 +95 -11 =91 =63 +59 3.0 / 5 Internationale (Prim.)
32 625904 Jade Jost 3 0 407 -96 -12 +92 +170 +60 3.0 / 5 Internationale (Prim.)
33 504821 Daniel Cohen 3 300 376 =81 +157 -25 +109 +73 3.5 / 5 Lower Canada Coll.
34 626231 Julien Miller 3 0 333 -82 +158 -26 -110 =74 1.5 / 5 Lower Canada Coll.
35 470125 Taylor Hodhod 3 285 379 +83 +159 -27 +111 +75 4.0 / 5 Lower Canada Coll.
36 626242 Sam Champagne 3 0 382 =84 +160 -28 +112 -76 2.5 / 5 Lower Canada Coll.
37 625915 Julien Hardy 3 0 504 +121 -5 +85 +133 +101 4.0 / 5 Trois-Sources (des)
38 553847 Delphine Groleau 2 496 467 +122 -6 =86 +134 -102 2.5 / 5 Trois-Sources (des)
39 618456 Vincent Poirier 3 464 476 +123 -7 =87 +135 +103 3.5 / 5 Trois-Sources (des)
40 625926 Jules Pépin-Desjardins 2 0 358 =124 -8 -88 +136 =104 2.0 / 5 Trois-Sources (des)
41 466661 Michael Lasko 3 562 511 -21 =105 =69 -65 +61 2.0 / 5 Marie-de-France (coll.)
42 549516 Fabien Lemaire 3 525 509 -22 +106 +70 +66 -62 3.0 / 5 Marie-de-France (coll.)
43 625847 Benoît Marchal 3 0 515 +23 +107 =71 +67 +63 4.5 / 5 Marie-de-France (coll.)
44 625858 Julian Waxman 3 0 355 -24 +0 =72 -68 +170 2.5 / 5 Marie-de-France (coll.)
45 606104 Bernard Duchesne 2 214 239 +129 -93 -13 -101 +133 2.0 / 5 St-Germain-d'Outremont
46 626861 Philippe Lemieux-Cardinal 1 0 472 +130 +94 +14 -102 +134 4.0 / 5 St-Germain-d'Outremont
47 626883 Hippolyte Favreau 2 0 441 +0 +95 -15 +103 +135 4.0 / 5 St-Germain-d'Outremont
48 626916 Yannick Rocheleau 1 0 382 =132 -96 -16 +104 +136 2.5 / 5 St-Germain-d'Outremont
49 627006 Mathias Brazeau-Gélinas 3 0 410 -105 +117 +145 -9 +97 3.0 / 5 Ste-Catherine-de-Sienne
50 627017 Raphael Bissonette 3 0 379 -106 +118 =146 -10 +98 2.5 / 5 Ste-Catherine-de-Sienne
51 627028 Christian Fozin 2 0 334 +107 =119 -147 -11 -99 1.5 / 5 Internationale (Sec.)
52 627039 Ahmed Lebbah 2 0 528 +0 +120 +148 +12 +100 5.0 / 5 Charles-Bruneau
53 585099 Jean-Christophe Azzopardi 3 350 404 =57 +81 -77 +137 +117 3.5 / 5 Selwyn House
54 626095 Leonardo Lamanuzzi 3 0 409 -58 +82 -78 +138 +118 3.0 / 5 Selwyn House
55 626106 Alex Nikolopoulos 2 0 405 -59 +83 -79 +139 +119 3.0 / 5 Selwyn House
56 626117 William Gallo 3 0 282 -60 =84 -80 -140 -120 0.5 / 5 Selwyn House
57 504854 Eric Drymer 3 535 484 =53 -17 +21 -77 -29 1.5 / 5 Lower Canada Coll.
58 585279 Nicolas Millot 3 0 476 +54 -18 +22 +78 +30 4.0 / 5 Lower Canada Coll.
59 504753 Andre Capretti 3 320 335 +55 =19 -23 +79 -31 2.5 / 5 Lower Canada Coll.
60 625893 Alex Sinor 3 0 357 +56 =20 =24 -80 -32 2.0 / 5 Lower Canada Coll.
61 531213 Christophe Blanchet 3 514 540 +153 +85 +149 +29 -41 4.0 / 5 Christmas Park E.S.
62 626736 Peter Wood 2 0 412 +154 -86 =150 =30 +42 3.0 / 5 Christmas Park E.S.
63 626747 Kevin Andrews 3 0 384 +155 -87 +151 =31 -43 2.5 / 5 Christmas Park E.S.
65 585325 Antoine Nault-Dulude 3 270 296 +117 -101 -93 +41 -21 2.0 / 5 Victor-Therien
66 626455 Maxime Bourgue 2 0 414 +118 +102 +94 -42 -22 3.0 / 5 Victor-Therien
67 626466 Coventin Boucher 2 0 330 -119 =103 =95 -43 =23 1.5 / 5 Victor-Therien
68 626477 Loic Pautel 1 0 441 =120 -104 +96 +44 +24 3.5 / 5 Victor-Therien
69 558426 Jose-Jonathan Hernandez-Yockell 2 233 299 +133 =125 =41 +85 -105 3.0 / 5 N-D-du-Foyer
70 626771 Jonathan Gonzales 2 0 281 -134 -126 -42 =86 -106 0.5 / 5 N-D-du-Foyer
71 626782 David-Alexandre Parent 2 0 474 +135 +127 =43 =87 +107 4.0 / 5 N-D-du-Foyer
72 626793 Phillip Fei 1 0 377 +136 =128 =44 -88 +0 3.0 / 5 Internationale
73 626545 Vincent Leduc 3 0 352 +141 -77 -105 +149 -33 2.0 / 5 Charlemagne (coll.)
74 626556 Patrick Tremblay 2 0 412 +0 -78 +106 +150 =34 3.5 / 5 Samare (de la)
75 626567 Jonathan Coulombe 2 0 298 -143 -79 -107 +151 -35 1.0 / 5 Samare (de la)
76 626578 Mathieu Coulombe 1 0 450 +144 -80 +0 +152 +36 4.0 / 5 Samare (de la)
77 500736 Philippe Poulin 3 372 428 -1 +73 +53 +57 -25 3.0 / 5 Ile-des-Soeurs
78 625961 Maxime Thauvette 3 0 371 -2 +74 +54 -58 -26 2.0 / 5 Ile-des-Soeurs
79 625972 Emile Lamothe-Laurin 2 0 385 -3 +75 +55 -59 =27 2.5 / 5 Ile-des-Soeurs
80 625983 Philippe Ouellet 3 0 472 -4 +76 +56 +60 +28 4.0 / 5 Ile-des-Soeurs
81 626253 Eli Michon 3 0 333 =33 -53 +121 -105 -17 1.5 / 5 Westpark E.S.
82 626264 Joshua Pinette 2 0 358 +34 -54 -122 +106 -18 2.0 / 5 Westpark E.S.
83 626275 Annie Wang 4 0 329 -35 -55 =123 +107 -19 1.5 / 5 Westpark E.S.
84 626286 Julian Schatauer 2 0 380 =36 =56 +124 +0 -20 3.0 / 5 Westpark E.S.
85 585617 Lesly Lam 3 351 322 -5 -61 -37 -69 +89 1.0 / 5 Selwyn House
86 585606 Valery Peker 3 350 357 -6 +62 =38 =70 =90 2.5 / 5 Selwyn House
87 562331 David Smith 3 360 355 -7 +63 =39 =71 -91 2.0 / 5 Selwyn House
88 585123 Jean-Simon Bellemare 2 338 400 -8 +170 +40 +72 =92 3.5 / 5 Selwyn House
89 626016 Brenden Chabot 3 0 311 -17 +145 -29 -141 -85 1.0 / 5 Michele-Provost (ac.)
90 546568 Arthur Meriakri 3 309 339 -18 +146 +30 +0 =86 3.5 / 5 Michele-Provost (ac.)
91 546625 Jakub Qazi 3 406 442 -19 +147 =31 +143 +87 3.5 / 5 Michele-Provost (ac.)
92 550012 Christophe Robb-Lavoie 3 287 285 -20 +148 -32 =144 =88 2.0 / 5 Michele-Provost (ac.)
93 500725 Felix Asselin 3 440 524 +29 +45 +65 +125 +149 5.0 / 5 Jonathan-Wilson
94 622776 Ramzi Saïm 1 389 308 -30 -46 -66 -126 -150 0.0 / 5 Jonathan-Wilson
95 626128 Simon Geist 1 0 329 -31 -47 =67 -127 +151 1.5 / 5 Jonathan-Wilson
96 626139 Émile Asselin 1 0 478 +32 +48 -68 +128 +152 4.0 / 5 Jonathan-Wilson
97 626624 Benjamin Assouline 3 0 349 +137 =113 -5 -13 -49 1.5 / 5 Westpark E.S.
98 626646 Joshua Zack 2 0 305 +138 -114 -6 -14 -50 1.0 / 5 Westpark E.S.
99 626657 Christopher Troulis 2 0 383 +139 +0 -7 -15 +51 3.0 / 5 Westpark E.S.
100 626668 Peter Drucker 2 0 347 =140 +116 -8 -16 -52 1.5 / 5 Westpark E.S.
101 546636 Alexandre Landry 2 561 582 +113 +65 +1 +45 -37 4.0 / 5 St-Michel
102 625937 Lim Ko 2 0 375 -114 -66 -2 +46 +38 2.0 / 5 St-Michel
103 625948 Olivier Berthiaume 2 0 306 +0 =67 -3 -47 -39 1.5 / 5 St-Michel
104 625959 Alex Lamarre-Séguin 2 0 334 -116 +68 -4 -48 =40 1.5 / 5 St-Michel
105 626297 Michael Panzarino 3 0 519 +49 =41 +73 +81 +69 4.5 / 5 Genesis E.S.
106 626308 Alexander Bove 3 0 362 +50 -42 -74 -82 +70 2.0 / 5 Genesis E.S.
107 626319 Danièle Marsillo 3 0 306 -51 -43 +75 -83 -71 1.0 / 5 Genesis E.S.
109 626962 Charles Fang 2 0 402 -145 +141 +157 -33 +125 3.0 / 5 Cardinal-Leger
110 626973 Julien Alsene-Racicot 1 0 411 -146 +0 +158 +34 =126 3.5 / 5 Fernand-Seguin
111 626984 Laurent Nault 1 0 301 -147 +143 -159 -35 -127 1.0 / 5 Fernand-Seguin
112 626995 Julien Charlebois 1 0 355 +148 -144 +160 -36 -128 2.0 / 5 Fernand-Seguin
113 626185 Nicholas Di Ciero 3 0 391 -101 =97 +129 -21 +137 2.5 / 5 St. Veronica E.S.
114 626196 Oliver Heimbach 3 0 464 +102 +98 +130 -22 +138 4.0 / 5 St. Veronica E.S.
116 626229 Brandon Bériault 3 0 358 +104 -100 +132 -24 -140 2.0 / 5 St. Veronica E.S.
117 626409 Louis-Guillaume Lemay 2 0 319 -65 -49 +125 +0 -53 2.0 / 5 Fernand-Seguin
118 626422 Simon St-Amant 2 0 359 -66 -50 +126 +146 -54 2.0 / 5 Fernand-Seguin
119 626433 Étienne Thibeault-Roy 2 0 331 +67 =51 -127 -147 -55 1.5 / 5 Fernand-Seguin
120 626444 Thierry Blanchard 2 0 410 =68 -52 =128 +148 +56 3.0 / 5 Fernand-Seguin
121 626141 Ericka Muzzo 3 0 350 -37 -133 -81 +157 +141 2.0 / 5 St-Louis
122 569272 Jeffrey Li 1 330 386 -38 +134 +82 +158 +0 4.0 / 5 St-Louis (coll.)
123 626163 Nicholas Allard 2 0 332 -39 -135 =83 +159 -143 1.5 / 5 St-Louis
124 626174 Spencer Meguerditchian 2 0 326 =40 +136 -84 -160 -144 1.5 / 5 St-Louis
125 626027 Nicholas Claxton 2 0 280 -25 =69 -117 -93 -109 0.5 / 5 Selwyn House
126 626038 Samuel Ergina 3 0 385 -26 +70 -118 +94 =110 2.5 / 5 Roslyn E.S.
127 585652 Kyung-Sik Sohn 3 370 384 -27 -71 +119 +95 +111 3.0 / 5 Roslyn E.S.
128 626049 Nicholas Sugden 3 0 357 -28 =72 =120 -96 +112 2.0 / 5 Roslyn E.S.
129 626804 Nathan Pigeon 3 0 283 -45 -149 -113 =153 +0 1.5 / 5 Christmas Park E.S.
130 626826 Félix Oliver 1 0 360 -46 =150 -114 +154 =146 2.0 / 5 Forest Hill E.S.
132 626837 Sidney Thorne 2 0 351 =48 -152 -116 +0 +148 2.5 / 5 Christmas Park E.S.
133 519039 Edouard Bourque 3 220 224 -69 +121 +153 -37 -45 2.0 / 5 Michele-Provost (ac.)
134 618344 Emile Taschereau 3 328 293 +70 -122 -154 -38 -46 1.0 / 5 Michele-Provost (ac.)
135 626758 Matteo Pellegrino 2 0 338 -71 +123 =155 -39 -47 1.5 / 5 Michele-Provost (ac.)
136 546603 Patrick Capes 2 254 209 -72 -124 +0 -40 -48 1.0 / 5 Michele-Provost (ac.)
137 626589 Serena Potts 3 0 275 -97 =153 -141 -53 -113 0.5 / 5 St. Edmund E.S.
138 626591 Mackenzie Bleho 1 0 296 -98 =154 +0 -54 -114 1.5 / 5 St. Edmund E.S.
139 626602 Damon Hoge 1 0 297 -99 -155 =143 -55 +0 1.5 / 5 St. Edmund E.S.
140 626613 Alexis Routhier 2 0 442 =100 +0 =144 +56 +116 4.0 / 5 Sacre-Coeur
141 626488 Gabriel Garceau 2 0 354 -73 -109 +137 +89 -121 2.0 / 5 Jeunes Decouvreurs (les)
143 626512 Zacharie Barabe 2 0 380 +75 -111 =139 -91 +123 2.5 / 5 Ec. Ed internationale McMasterville
144 626523 Felix Periard 2 0 409 -76 +112 =140 =92 +124 3.0 / 5 Jeunes Decouvreurs (les)
145 626927 Thomas Woodfine-MacPherson 1 0 349 +109 -89 -49     1.0 / 3 Roslyn E.S.
146 626938 Thomas Southmayd 2 0 355 +110 -90 =50 -118 =130 2.0 / 5 Michele-Provost (ac.)
147 626949 Alice Brais 2 0 442 +111 -91 +51 +119 +0 4.0 / 5 Roslyn E.S.
148 626951 Sam Carmel 1 0 251 -112 -92 -52 -120 -132 0.0 / 5 Roslyn E.S.
149 529727 Benjamin Villani 3 270 265 =9 +129 -61 -73 -93 1.5 / 5 Solomon Schechter (ac.)
150 626343 Steven Gabbay 3 0 356 -10 =130 =62 -74 +94 2.0 / 5 Solomon Schechter (ac.)
151 626354 Zubin Lahijanian 3 0 266 -11 +0 -63 -75 -95 1.0 / 5 Solomon Schechter (ac.)
152 626365 Daniel Scheer 3 0 333 -12 +132 =170 -76 -96 1.5 / 5 Solomon Schechter (ac.)
153 626679 Alexandre Rousseau 3 0 325 -61 =137 -133 =129 =157 1.5 / 5 Buissonnière
154 626714 Roman Cao-Riquelme 3 0 352 -62 =138 +134 -130 =158 2.0 / 5 Buissonnière
155 626725 Gregory Wise 3 0 410 -63 +139 =135 +0 +159 3.5 / 5 Buissonnière
157 626051 Yaya Sliman 3 0 281 -13 -33 -109 -121 =153 0.5 / 5 Marie-de-France (coll.)
158 626062 Nicolas Bac 3 0 276 -14 -34 -110 -122 =154 0.5 / 5 Marie-de-France (coll.)
159 626073 Mandjee Samita 3 0 300 -15 -35 +111 -123 -155 1.0 / 5 Marie-de-France (coll.)
160 626084 Charles Hébert 3 0 327 -16 -36 -112 +124 +0 2.0 / 5 Marie-de-France (coll.)