No. 102164 - Tournoi par Equipe M-3 Section B (Montreal,QC)

2005-03-22
Organized by Maria Manuri (Association Echecs et Maths)
126 players


Section 1

NoPlayer IDNameGradeOld ratingNew ratingRoundsTotalSchool
1 626106 Alex Nikolopoulos 3 413 463 +0 +37 +25 -17 +41 4.0 / 5 Selwyn House
2 644343 Ulysses Pamel 3 347 342 +0 =38 =26 -18 +42 3.0 / 5 Selwyn House
3 704924 Justin Arseneault 3 367 342 +87 -39 -27 -19 +43 2.0 / 5 Selwyn House
4 717715 Jamie Denham 2 0 546 +88 +40 +28 +20 +44 5.0 / 5 Selwyn House
5 626668 Peter Drucker 3 436 428 +41 +105 -21 =53 -9 2.5 / 5 Westpark E.S.
6 658618 Eric Chin 3 309 328 +42 +106 +22 -54 -10 3.0 / 5 Westpark E.S.
7 626286 Julian Schatauer 3 323 367   +107 -23 +55 +11 3.0 / 4 Westpark E.S.
8 717726 Alexandre Bourque 2 0 501 +44 =108 +24 +56 +12 4.5 / 5 Westpark E.S.
9 638425 Shane Gallant 3 468 522 +49 -57 +29 +21 +5 4.0 / 5 Dunrae Gardens E.S.
10 681467 Ravi Samdeo 3 337 419 -50 +58 +30 +22 +6 4.0 / 5 Dunrae Gardens E.S.
11 692458 Stephanie Hwang 2 354 418 +51 +59 +31 +23 -7 4.0 / 5 Dunrae Gardens E.S.
12 717682 Nicolas Cosgrove 2 0 361 +52 -60 -32 +24 -8 2.0 / 5 Dunrae Gardens E.S.
13 692493 Andrew Hamilton 3 402 419 -89 +121 +97 +73 -17 3.0 / 5 Lower Canada Coll.
14 692515 Vincenzo Renda 3 415 463 +90 +122 -98 +74 +18 4.0 / 5 Lower Canada Coll.
15 530212 Philip Kyres 3 361 364 -91 +0 =99 +75 +19 3.5 / 5 Lower Canada Coll.
16 644332 Richard Winterstern 3 354 386 -92 +124 +100 +76 =20 3.5 / 5 Lower Canada Coll.
17 610874 Antoine Lavigne 2 485 579 +45 +53 +73 +1 +13 5.0 / 5 Notre-Dame (coll.)
18 692818 Tia Hao Sun 3 374 440 +46 +54 +74 +2 -14 4.0 / 5 N-D-de-Grace
19 658574 Quentin Jeandonnet-Richard 2 206 201 -47 -55 =75 +3 -15 1.5 / 5 N-D-de-Grace
20 717671 Louis Quentin 2 0 297 =48 -56 -76 -4 =16 1.0 / 5 N-D-de-Grace
21 661331 Stephane Burwash 1 418 482 +125 +61 +5 -9 +53 4.0 / 5 St-Germain-d'Outremont
22 638324 Jia-Dong Wang 2 290 297 +126 =62 -6 -10 +54 2.5 / 5 Jean-de-Brebeuf (coll.)
23 713902 Lucas Cesaratto-Desrosiers 2 339 407 +127 +63 +7 -11 +55 4.0 / 5 St-Germain-d'Outremont
24 661375 François-Xavier Dupuis 1 316 322 +128 +0 -8 -12 +56 3.0 / 5 St-Germain-d'Outremont
25 693347 Laurent Alsene-Racicot   487 525 +121 +81 -1 +33 +57 4.0 / 5 Fernand-Seguin
26 626984 Laurent Nault 2 383 378 +122 +82 =2 -34 -58 2.5 / 5 Fernand-Seguin
27 638515 Samuel Sauvageau 2 375 443 -123 +83 +3 +35 +59 4.0 / 5 Fernand-Seguin
28 704913 Simon Lefrancois   280 296 +124 +0 -4 -36 +60 3.0 / 5 Fernand-Seguin
29 693358 Owen Dunkley 2 412 372 -65 -117 -9 =121 +61 1.5 / 5 Roslyn E.S.
30 717838 Chawn Duquette 3 0 430 +66 +118 -10 +122 =62 3.5 / 5 Roslyn E.S.
31 717849 Jacob Meltzer 2 0 440   +119 -11 +123 +63 3.0 / 4 Roslyn E.S.
32 717851 Sebastien Granville 1 0 510 +68 +120 +12 +124 +0 5.0 / 5 Michele-Provost (ac.)
33 693224 Jean Asselin 1 385 404 -53 +125 +105 -25 +65 3.0 / 5 Michele-Provost (ac.)
34 634037 Daniel Epstein 2 358 373 -54 +126 +106 +26 -66 3.0 / 5 Michele-Provost (ac.)
35 704799 Lucas Noradounkian 3 294 301 -55 +127 +107 -27 +0 3.0 / 5 Michele-Provost (ac.)
36 693112 Andre-Viet Tran 3 357 383 -56 +128 +108 +28 +0 4.0 / 5 Michele-Provost (ac.)
37 629122 Laurent Lamarre 2 396 368 =101 -1 -109 -61 +81 1.5 / 5 Ile-des-Soeurs
38 585516 Frederic Rouleau-Haubert 3 200 296 +102 =2 +110 -62 +82 3.5 / 5 Ile-des-Soeurs
39 718097 David Rourke 3 0 443 +103 +3 +111 =63 -83 3.5 / 5 Ile-des-Soeurs
40 718108 Jack Castelli 1 0 344 =104 -4 +0 +0 +0 3.5 / 5 Ile-des-Soeurs
41 693167 Lambert-Philippe Gagnon 2 410 375 -5 -101 +117 +0 -1 2.0 / 5 Michele-Provost (ac.)
42 692763 William Doucet 2 297 305 -6 +102 =118 +78 -2 2.5 / 5 Michele-Provost (ac.)
43 704891 Daniel Iarrera 1 282 288 +0 +103 +119 -79 -3 3.0 / 5 Michele-Provost (ac.)
44 718031 Joshua Besner 1 0 387 -8 =104 +120 +80 -4 2.5 / 5 Merton E.S.
45 644466 Jeremy Assaly 2 388 356 -17 -65 =85 =117 +0 2.0 / 5 Lower Canada Coll.
46 717917 Brian Brotto 2 0 407 -18 -66 +86 +118 +78 3.0 / 5 Lower Canada Coll.
47 717928 Kelly Brotto 2 0 493 +19 +67 =87 +119 +79 4.5 / 5 Lower Canada Coll.
48 717939 Montana Black 2 0 376 =20 +68 -88 =120 +0 3.0 / 5 Lower Canada Coll.
49 693494 Sam Lamanuzzi 1 453 459 -9 -109 +125 +113 +73 3.0 / 5 Selwyn House
50 717941 Maxim Vannelli 2 0 462 +10 -110 +126 +114 +74 4.0 / 5 Selwyn House
51 704946 Wyatt Himmer 2 253 283 -11 -111 +127 +115 +75 3.0 / 5 Selwyn House
52 717952 George Parnel 1 0 435 -12 +0 +128 +116 +76 4.0 / 5 Selwyn House
53 638133 Nathan Weber 3 374 362 +33 -17 -57 =5 -21 1.5 / 5 Stanislas (coll.)
54 674381 Gabrielle Chretien-Legendre 2 315 337 +34 -18 +58 +6 -22 3.0 / 5 Stanislas (coll.)
55 674324 Alexandre Slakmon 3 297 315 +35 +19 +59 -7 -23 3.0 / 5 Stanislas (coll.)
56 693472 Christopher Nguyen 3 265 311 +36 +20 +60 -8 -24 3.0 / 5 Stanislas (coll.)
57 714137 Simon Domingue 1 370 498 +69 +9 +53 +89 -25 4.0 / 5 Ste-Dorothee
58 717884 Vincent Dessureault 3 0 404 +70 -10 -54 +90 +26 3.0 / 5 Paul-Bruchesi
59 717895 Alexandre David 1 0 348 +71 -11 -55 +91 -27 2.0 / 5 Ste-Dorothee
60 717906 Vincent De-Nuyder 2 0 351 +72 +12 -56 -92 -28 2.0 / 5 Ste-Dorothee
61 683482 Etienne Thibault-Roy 3 361 356 +97 -21 -65 +37 -29 2.0 / 5 Fernand-Seguin
62 681524 Felix Hurtubise 3 348 362 -98 =22 +66 +38 =30 3.0 / 5 Fernand-Seguin
63 718277 Gabriell NoName 3 0 390 +99 -23 +67 =39 -31 2.5 / 5 Fernand-Seguin
64 626398 Vincent Laferrière 3 443 454 +100         1.0 / 1 Fernand-Seguin
65 717669 Robbie Roloff 3 0 482 +29 +45 +61 +69 -33 4.0 / 5 Westpark E.S.
66 705442 Jason Piche 2 363 384 -30 +46 -62 +70 +34 3.0 / 5 Westpark E.S.
67 638572 Jordan Zweig 3 515 484 +0 -47 -63 +71   2.0 / 4 Westpark E.S.
68 705453 Daniel Perez 2 294 260 -32 -48 +0 -72   1.0 / 4 Westpark E.S.
69 691953 Mitchell Stewart 3 433 447 -57 +93 +89 -65 +109 3.0 / 5 Dorset E.S.
70 692572 Trevor Sprackett 3 414 386 -58 -94 +90 -66 +110 2.0 / 5 Dorset E.S.
71 692594 Kristofer Madden-Coppinger 3 340 305 -59 +95 -91 -67 -111 1.0 / 5 Dorset E.S.
72 718266 Robert Huot 2 0 381 -60 +96 -92 +68 +0 3.0 / 5 Dorset E.S.
73 718154 Zachary Modin-Brisebois 2 0 335 +0 +89 -17 -13 -49 2.0 / 5 Jean-de-Brebeuf (coll.)
74 718165 Carol Cocirlan 2 0 304 +78 -90 -18 -14 -50 1.0 / 5 Stanislas (coll.)
75 704981 Clement Garcia 2 247 238 +79 =91 =19 -15 -51 2.0 / 5 Stanislas (coll.)
76 712563 Maria Bukreev 2 262 272 -80 +92 +20 -16 -52 2.0 / 5 Stanislas (coll.)
77 78 718176 Li Xin Xhan 1 0 352 -74 +114 +82 -42 -46 2.0 / 5 Felix-Leclerc
79 698872 Juan Igacio Garcia 1 276 284 -75 +115 =83 +43 -47 2.5 / 5 Felix-Leclerc
80 718187 Gabriel Chanake 1 0 413 +76 +116 +0 -44   3.0 / 4 Felix-Leclerc
81 659395 Marc-Olivier Dufort 2 475 466 +93 -25 +0 +85 -37 3.0 / 5 St-Arsene
82 705519 Colin Gaudet 1 344 328 +94 -26 -78 +86 -38 2.0 / 5 St-Arsene
83 717974 Inti Yanez 1 0 431 +95 -27 =79 +87 +39 3.5 / 5 St-Arsene
84 717985 Gustave Lesage   0 200           0.0 / 0 St-Arsene
85 717996 Ilie Razvan 3 0 359   -97 =45 -81 +121 1.5 / 4 Charlemagne (coll.)
86 718007 Thomas Gallie 3 0 384   +98 -46 -82 +122 2.0 / 4 Charlemagne (coll.)
87 718018 Alexander Shade 1 0 282 -3 -99 =47 -83 -123 0.5 / 5 St-Paul E.S.
88 718029 Diego-Fabrizio Quinones-Castro 1 0 444 -4 +100 +48 +0 +124 4.0 / 5 Preville
89 661061 Etienne Toupin 2 423 372 +13 -73 -69 -57 -93 1.0 / 5 Michele-Provost (ac.)
90 678431 Antoine Epstein 1 302 271 -14 +74 -70 -58 -94 1.0 / 5 Michele-Provost (ac.)
91 683447 Tristan Marechal-Labbe 1 306 356 +15 =75 +71 -59 +95 3.5 / 5 Michele-Provost (ac.)
92 717862 Gabriel-Nam Tran 1 0 462 +16 -76 +72 +60 +96 4.0 / 5 Michele-Provost (ac.)
93 692537 Patrick Richards 2 429 382 -81 -69 -101 -125 +89 1.0 / 5 Lower Canada Coll.
94 644422 Jon Victor 3 369 429 -82 +70 +102 +126 +90 4.0 / 5 Lower Canada Coll.
95 717693 Patrick Lai 3 0 351 -83 -71 +103 +127 -91 2.0 / 5 Lower Canada Coll.
96 717704 Adrien Perlinger 2 0 327 +0 -72 -104 +128 -92 2.0 / 5 Lower Canada Coll.
97 706228 Ryan Brotman 3 442 443 -61 +85 -13 +101 +117 3.0 / 5 Wilder Penfield E.S.
98 717761 Salar Salali 1 0 617 +62 -86 +14 +102 +118 4.0 / 5 Windermere E.S.
99 717772 Mason Leblanc 3 0 350 -63 +87 =15 -103 =119 2.0 / 5 Windermere E.S.
100 717783 Jermey Wilson 1 0 252 -64 -88 -16 -104 -120 0.0 / 5 Windermere E.S.
101 706454 Leo Bernatchez 2 431 457 =37 +41 +93 -97 +105 3.5 / 5 Ste-Genevieve
102 717737 Michael Beaucaire 2 0 269 -38 -42 -94 -98 =106 0.5 / 5 Ludger-Duvernay
103 717748 Yannick Sauvageau 2 0 327 -39 -43 -95 +99 =107 1.5 / 5 Ludger-Duvernay
104 717759 Hossein Rahimi 2 0 466 =40 =44 +96 +100 +108 4.0 / 5 Ludger-Duvernay
105 718119 Andy Fitia Razafinjaka 1 0 259 -113 -5 -33 -109 -101 0.0 / 5 Felix-Leclerc
106 718121 Kaloyan Kalev 2 0 377 +114 -6 -34 +110 =102 2.5 / 5 Felix-Leclerc
107 718132 David Blanchette-Dinh 2 0 320 +115 -7 -35 -111 =103 1.5 / 5 Felix-Leclerc
108 718143 Yassine Jabir 1 0 356 +116 =8 -36 +0 -104 2.5 / 5 Felix-Leclerc
109 692921 Gleb Pobudzey 1 410 419 -117 +49 +37 +105 -69 3.0 / 5 Marguerite-Bourgeoys
110 718209 Maxime Pobudzey 3 0 299 -118 +50 -38 -106 -70 1.0 / 5 Marguerite-Bourgeoys
111 693461 Nikita Koshelev 3 448 440 -119 +51 -39 +107 +71 3.0 / 5 Stanislas (coll.)
112 717985 Gustave Lesage   0 0           0.0 / 0 St-Arsene
113 692436 Alejandro Hozer-Peralta 3 412 440 +105 +0 +121 -49 +125 4.0 / 5 Stanislas (coll.)
114 705014 Alexandre Savard 2 371 323 -106 -78 -122 -50 +126 1.0 / 5 Stanislas (coll.)
115 692425 Julien Wolff 3 204 200 -107 -79 +0 -51 +127 2.0 / 5 Stanislas (coll.)
116 718198 Justin Beaulieu   0 277 -108 -80 -124 -52 =128 0.5 / 5 Stanislas (coll.)
117 685754 Kevin Savard 3 277 305 +109 +29 -41 =45 -97 2.5 / 5 Stanislas (coll.)
118 712394 Thibault Druesne 2 325 303 +110 -30 =42 -46 -98 1.5 / 5 Stanislas (coll.)
119 704968 Jonathan Alloun 1 273 265 +111 -31 -43 -47 =99 1.5 / 5 Stanislas (coll.)
120 712552 Mathilde Colombie 1 249 255 +0 -32 -44 =48 +100 2.5 / 5 Stanislas (coll.)
121 717794 Shawn Cardone 2 0 286 -25 -13 -113 =29 -85 0.5 / 5 Westpark E.S.
122 717805 Samara Adler 2 0 307 -26 -14 +114 -30 -86 1.0 / 5 Westpark E.S.
123 717816 Liam Alterac 3 0 419 +27     -31 +87 2.0 / 3 Westpark E.S.
124 695147 Christopher Iannotti 1 377 350 -28 -16 +116 -32 -88 1.0 / 5 Westpark E.S.
125 693281 Timothy Ducharme 1 403 358 -21 -33 -49 +93 -113 1.0 / 5 N-D-de-Grace
126 718064 Shaomi Moreau 1 0 248 -22 -34 -50 -94 -114 0.0 / 5 N-D-de-Grace
127 718075 Laura Zarate-Gagne 1 0 234 -23 -35 -51 -95 -115 0.0 / 5 N-D-de-Grace
128 718086 Sarah Warren 1 0 273 -24 -36 -52 -96 =116 0.5 / 5 N-D-de-Grace