No. 102013 - Par equipe (Mat - 6) Classe A (Montreal,QC)

2005-02-20
Organized by Maria Manuri (Association Echecs et Maths)
125 players


Section 1

NoPlayer IDNameGradeOld ratingNew ratingRoundsTotalSchool
1 562689 Felix Nantel 5 1013 1053 +69 +65 +13 +17 -5 4.0 / 5 Francais Sec. (coll.)
2 562252 Laurent Bourque 5 929 975 +70 +66 +14 +18 -6 4.0 / 5 St-Germain-d'Outremont
3 616915 Vincent Fontaine 5 881 979 +71 +67 +15 +19 +7 5.0 / 5 St-Germain-d'Outremont
4 606082 Oleksandr Nikulich 3 769 869 +72 +68 +16 +20 +8 5.0 / 5 Notre-Dame (coll.)
5 549573 Lea Saulnier-Legault 5 1306 1341 =45 +53 +49 +9 +1 4.5 / 5 Notre-Dame (coll.)
6 562241 Emile Trottier 5 1256 1277 +46 +54 +50 +10 +2 5.0 / 5 Notre-Dame (coll.)
7 443226 Seymour Gelet 5 1191 1179 +47 +55 +51 +11 -3 4.0 / 5 Jean-Eudes (coll.)
8 562678 Guillaume Collin 5 955 944 +48 +56 +52 +12 -4 4.0 / 5 Notre-Dame (coll.)
9 424462 Michael Nguyen 4 968 970 +117 +41 -21 -5 +33 3.0 / 5 Notre-Dame (coll.)
10 497531 Roman Sarrazin-Gendron 5 997 1007 +118 +42 +22 -6 +34 4.0 / 5 Internationale (Sec.)
11 585022 Benoit Tessier 5 732 739 +119 -43 +23 -7 +35 3.0 / 5 Fernand-Seguin
12 626387 Jules Lefebvre 3 673 698 +120 +44 +24 -8 +36 4.0 / 5 Fernand-Seguin
13 388629 Kevin Yvorra 6 989 984 +61 +33 -1 -29 +25 3.0 / 5 Marie-de-France (coll.)
14 681401 Zhi Heng Zhang 6 738 746 +62 +34 -2 +30 -26 3.0 / 5 Marie-de-France (coll.)
15 503965 Garnyl Simon 5 650 653 +63 +35 -3 =31 -27 2.5 / 5 Marie-de-France (coll.)
16 427397 Isaac Perez 5 615 655 +64 +36 -4 +32 +28 4.0 / 5 Marie-de-France (coll.)
17 415236 Xuan-Tien Nguyen 6 1002 997 +101 +25 -29 -1 +53 3.0 / 5 Jean-de-Brebeuf (coll.)
18 562228 Eric Liu 5 918 925 +102 +26 +30 -2 +54 4.0 / 5 Selwyn House
19 412255 Ali Shahabi 6 816 773 +103 +27 -31 -3 -55 2.0 / 5 Selwyn House
20 504639 Fayez Elian 5 754 693 -104 -28 +32 -4 +56 2.0 / 5 Selwyn House
21 415269 Bich-Lan Nguyen 4 1008 1044 +0 +37 +9 +53 +49 5.0 / 5 Guy-Drummond
22 679792 Andra-Teodora Luchian 5 1030 1024 +86 +38 -10 +54 +50 4.0 / 5 St-Germain-d'Outremont
23 638741 Antonin Laferriere-Mailfait 2 585 607 -87 +39 -11 -55 +51 2.0 / 5 Guy-Drummond
24 638752 Felix Desrosiers-Belair 2 338 382 +88 -40 -12 -56 +52 2.0 / 5 Guy-Drummond
25 627412 Mark Perlman 6 780 792 +93 -17 +117 +65 -13 3.0 / 5 Roslyn E.S.
26 626005 George Perlman 3 704 724 +94 -18 =118 =66 +14 3.0 / 5 Selwyn House
27 517994 Craig McCullogh 4 625 699 +95 -19 +119 +67 +15 4.0 / 5 Roslyn E.S.
28 517972 Isaac Abracen 6 520 542 +96 +20 +120 -68 -16 3.0 / 5 Roslyn E.S.
29 390532 Mathieu Poulin 6 1205 1229 +89 +57 +17 +13 +37 5.0 / 5 Cegep
30 550247 Charles Boisvert-Dulude 6 684 686 +90 -58 -18 -14 +38 2.0 / 5 Buissonnière
31 550236 Aidan Potter 6 641 663 +0 +59 +19 =15 -39 3.5 / 5 Buissonnière
32 562825 Felix-Emmanuel Ouellet-Tremblay 6 440 455 +92 +60 -20 -16 -40 2.0 / 5 Buissonnière
33 441876 Steven Bloom 5 774 777 +77 -13 +0 +41 -9 3.0 / 5 Westpark E.S.
34 640912 Jean-Vianney Cordeiro 6 655 685 +78 -14 +86 +42 -10 3.0 / 5 Loyola H.S.
35 585235 Jason Rais 5 598 564 -79 -15 +87 =43 -11 1.5 / 5 Westpark E.S.
36 549494 Justin Lyman 4 522 497 =80 -16 +88 -44 -12 1.5 / 5 Westpark E.S.
37 562691 Yasser Sani 5 646 684 +105 -21 +81 +49 -29 3.0 / 5 Jean-de-Brebeuf (coll.)
38 679948 Vincent Nantel 1 722 742 +106 -22 +82 -50 -30 2.0 / 5 St-Germain-d'Outremont
39 657472 Daniel Lozowy 1 688 690 +107 -23 +83 +51 +31 4.0 / 5 St-Germain-d'Outremont
40 640901 Jules Jean-Bressani 5 599 619 +108 +24 +84 -52 +32 4.0 / 5 Jean-de-Brebeuf (coll.)
41 517959 Erwan Niore 4 783 786 +109 -9 +101 -33 +61 3.0 / 5 Michele-Provost (ac.)
42 467559 Van Tran 4 712 648 +110 -10 +102 -34 -62 2.0 / 5 Michele-Provost (ac.)
43 550001 Michael Nguyen 4 669 683 +111 +11 -103 =35 +63 3.5 / 5 Michele-Provost (ac.)
44 562307 Branden Hang 4 517 581 +112 -12 +104 +36 +64 4.0 / 5 Michele-Provost (ac.)
45 500578 Tristan Cote-Lalumiere 4 893 909 =5 +121 +65 -57 +93 3.5 / 5 Ec. Ed internationale McMasterville
46 688061 Mathieu Cinq-Mars 6 688 699 -6 +0 +66 -58 =94 2.5 / 5 Durocher (coll.)
47 667934 Christophe Cinq-Mars 1 416 488 -7 +123 -67 +59 +95 3.0 / 5 Albert-Schweitzer
48 697612 Guillaume Cinq-Mars 4 465 489 -8 +124 -68 +60 +96 3.0 / 5 Albert-Schweitzer
49 680095 Gabriel Staton 5 736 725 +73 +81 -5 -37 -21 2.0 / 5 Stanislas (coll.)
50 555063 Simon Labute 6 727 718 +74 -82 -6 +38 -22 2.0 / 5 Lower Canada Coll.
51 555096 Adam Discepola 3 799 758 +75 +83 -7 -39 -23 2.0 / 5 Jean-de-Brebeuf (coll.)
52 555074 Steven Labute 6 651 645 +76 +84 -8 +40 -24 3.0 / 5 Lower Canada Coll.
53 539515 Mathieu Nassif 5 829 826 +121 -5 +69 -21 -17 2.0 / 5 Michele-Provost (ac.)
54 622721 Ben-Kang Guo 6 641 615 +0 -6 -70 -22 -18 1.0 / 5 Michele-Provost (ac.)
55 485583 Nima Deghani 6 686 752 +123 -7 +71 +23 +19 4.0 / 5 Michele-Provost (ac.)
56 468325 Dion Wang 5 466 498 +124 -8 +72 +24 -20 3.0 / 5 Michele-Provost (ac.)
57 685563 Jhoyner Labrador 5 1150 1170 +113 -29 +61 +45 +73 4.0 / 5 Unknown school
58 613686 Thomas Chamoun 5 944 961 +114 +30 +62 +46 +74 5.0 / 5 Jean-de-Brebeuf (coll.)
59 680635 Alexandre Dubois 5 558 465 -115 -31 -63 -47 -75 0.0 / 5 Melezes (les)
60 641351 Samuel Généreux 2 537 449 =116 -32 -64 -48 -76 0.5 / 5 Melezes (les)
61 427421 Boris Ianev 5 578 586 -13 +77 -57 +89 -41 2.0 / 5 St-Leon-de-Westmount
62 626499 Jizhou Wang 5 515 591 -14 +78 -58 +90 +42 3.0 / 5 St-Leon-de-Westmount
63 690208 Jiachen Liu 6 576 589 -15 +79 +59 +91 -43 3.0 / 5 St-Leon-de-Westmount
64 691389 Da-Chuan Shi 4 439 471 -16 +80 +60 +92 -44 3.0 / 5 St-Leon-de-Westmount
65 563139 Riviere Tran-Vuong 6 724 714 +125 -1 -45 -25 +101 2.0 / 5 Mont-Royal (sec.)
66 628571 Nikola Isaev 4 810 771 +126 -2 -46 =26 =102 2.0 / 5 Jean-Eudes (coll.)
67 463847 Jean-Pierre Jabbour 5 737 719 +0 -3 +47 -27 +103 3.0 / 5 Stanislas (coll.)
68 628593 Hong-Huy Tran-Vuong 4 601 601 +128 -4 +48 +28 -104 3.0 / 5 Bedford
69 441235 Marco Sassano 6 646 666 -1 +125 -53 +109 +77 3.0 / 5 Lower Canada Coll.
70 504538 Francesco Capretti 6 613 636 -2 +126 +54 +110 -78 3.0 / 5 Lower Canada Coll.
71 585077 Lawrence Wu 5 563 510 -3 +0 -55 -111 -79 1.0 / 5 Lower Canada Coll.
72 504753 Andre Capretti 4 490 505 -4 +128 -56 +112 +80 3.0 / 5 Lower Canada Coll.
73 660104 Olivier Nahman-Levesque 3 554 626 -49 +105 +113 +101 -57 3.0 / 5 Internationale (Sec.)
74 691659 Laurent Laporta 4 502 446 -50 -106 -114 -102 -58 0.0 / 5 Internationale (Prim.)
75 558461 Maxime Laporte 4 492 580 -51 +107 +115 +103 +59 4.0 / 5 Internationale (Prim.)
76 705611 Ziyu Xiao 3 0 444 -52 -108 +116 -104 +60 2.0 / 5 Internationale (Prim.)
77 424697 Kimmy Le 6 384 386 -33 -61 -121 +117 -69 1.0 / 5 Michele-Provost (ac.)
78 526342 Hani El-Hout 6 585 567 -34 -62 +0 =118 +70 2.5 / 5 Notre-Dame (coll.)
79 445059 William Limoges 4 547 607 +35 -63 +123 +119 +71 4.0 / 5 Michele-Provost (ac.)
80 526408 Yasmeen El-Hout 4 398 386 =36 -64 +124 +0 -72 2.5 / 5 Michele-Provost (ac.)
81 562331 David Smith 4 519 506 -97 -49 -37 +0 +109 2.0 / 5 Selwyn House
82 690377 Ryan Bi 4 481 531 +98 +50 -38 -86 +110 3.0 / 5 Selwyn House
83 626095 Leonardo Lamanuzzi 4 458 425 +99 -51 -39 -87 -111 1.0 / 5 Selwyn House
84 585606 Valery Peker 4 354 375 +100 -52 -40 +88 -112 2.0 / 5 Selwyn House
86 690309 David Paquette 6 544 574 -22 +98 -34 +82 +90 3.0 / 5 Marguerite-Bourgeoys
87 500714 Felix Dahmen 4 340 469 +23 +99 -35 +83 +91 4.0 / 5 Marguerite-Bourgeoys
88 690322 Dylan Hervé 5 584 504 -24 +100 -36 -84 -92 1.0 / 5 Marguerite-Bourgeoys
89 705598 Alimudaa Subiyago 5 0 481 -29 +113 +105 -61 +0 3.0 / 5 St-Louis
90 626141 Ericka Muzzo 4 560 506 -30 -114 +106 -62 -86 1.0 / 5 St-Louis
91 705609 Omar Hmouz 6 0 340     -107 -63 -87 0.0 / 3 St-Louis
92 531167 Massine Yahia 5 458 457 -32 +116 =108 -64 +88 2.5 / 5 St-Louis
93 685708 Chloe-Victoria Cartier 6 496 504 -25 -101 +125 +113 -45 2.0 / 5 Marie-Reine-des-Coeurs
94 550989 Felix Bourget 5 630 625 -26 -102 +126 +114 =46 2.5 / 5 Marie-Reine-des-Coeurs
95 681491 Francis Gauthier 3 469 408 -27 -103 +0 -115 -47 1.0 / 5 Marie-Reine-des-Coeurs
96 690401 Andrew-Anthony Berardinucci 3 324 328 -28 -104 +128 +116 -48 2.0 / 5 Marie-Reine-des-Coeurs
97 705677 ? Keeran 5 0 561 +81 +0 -109 +105 +117 4.0 / 5 Bedford
98 690906 Nghi Lyduyphoung 4 424 424 -82 -86 -110 +106 +118 2.0 / 5 Bedford
99 705688 ? Baddrodine 5 0 400 -83 -87 -111 +107 =119 1.5 / 5 Bedford
100 705699 Luiza Radu 6 0 438 -84 -88 +112 -108 +120 2.0 / 5 Bedford
101 555085 Charles Yip 5 615 585 -17 +93 -41 -73 -65 1.0 / 5 Stanislas (coll.)
102 555039 Charles Massie 6 602 624 -18 +94 -42 +74 =66 2.5 / 5 Stanislas (coll.)
103 383387 Frederic Brice-Bellony 6 566 564 -19 +95 +43 -75 -67 2.0 / 5 Stanislas (coll.)
104 531145 Thibault Leprince 6 461 559 +20 +96 -44 +76 +68 4.0 / 5 Stanislas (coll.)
105 706847 Ahmed Lebbah 2 0 330 -37 -73 -89 -97 -125 0.0 / 5 Charles-Bruneau
106 706858 Jun Ye Li 6 0 425 -38 +74 -90 -98 =126 1.5 / 5 Bancroft E.S.
107 706869 Sandra Lachance 3 0 405 -39 -75 +91 -99 +0 2.0 / 5 Charles-Bruneau
108 706871 Mathieu Lachance 3 0 530 -40 +76 =92 +100 +128 3.5 / 5 Charles-Bruneau
109 551182 Francis Dalpe 5 654 629 -41 +117 +97 -69 -81 2.0 / 5 Preville
110 551171 Sebastien Noshinravani 5 548 500 -42 -118 +98 -70 -82 1.0 / 5 Preville
111 585066 Felix Tremblay 5 418 466 -43 -119 +99 +71 +83 3.0 / 5 Preville
112 705655 John Limeburner 6 0 375 -44 -120 -100 -72 +84 1.0 / 5 Edinburgh E.S.
113 705666 Michael Grizenko-Vida 5 0 339 -57 -89 -73 -93 -121 0.0 / 5 Edinburgh E.S.
114 629065 Philippe Labrosse 5 484 508 -58 +90 +74 -94 +0 3.0 / 5 N-D-du-Foyer
115 585707 Sophie Levasseur 5 348 428 +59 +0 -75 +95 +123 4.0 / 5 N-D-du-Foyer
116 627851 Ariane Levasseur 2 295 253 =60 -92 -76 -96 -124 0.5 / 5 N-D-du-Foyer
117 585764 Max Colombie 4 585 519 -9 -109 -25 -77 -97 0.0 / 5 Stanislas (coll.)
118 648246 Sarah Chretien 4 516 522 -10 +110 =26 =78 -98 2.0 / 5 Stanislas (coll.)
119 648123 ElMahdi Aitali 4 492 472 -11 +111 -27 -79 =99 1.5 / 5 Stanislas (coll.)
120 558437 Emile Dagenais 4 448 427 -12 +112 -28 +0 -100 2.0 / 5 Stanislas (coll.)
121 666371 Kevin Javier 4 626 603 -53 -45 +77 -125 +113 2.0 / 5 Marie-de-France (coll.)
123 705644 Yichen Wang 4 0 335 -55 -47 -79 +0 -115 1.0 / 5 Marie-de-France (coll.)
124 562713 Victor Qian 4 250 264 -56 -48 -80 +128 +116 2.0 / 5 Michele-Provost (ac.)
125 675202 Sarjeph Ahamed 5 460 467 -65 -69 -93 +121 +105 2.0 / 5 Coronation E.S.
126 563117 Neelam Patel 5 549 513 -66 -70 -94 +0 =106 1.5 / 5 Coronation E.S.
128 705633 Francois Raszakai Coulombe 4 0 311 -68 -72 -96 -124 -108 0.0 / 5 Coronation E.S.