No. 101805 - par equipe (Mat - 3) groupe B (Montreal,QC)

2004-12-05
Organized by Maria Manuri (Association Echecs et Maths)
119 players


Section 1

NoPlayer IDNameGradeOld ratingNew ratingRoundsTotalSchool
1 648292 Salma Aitali 1 311 445 0 +89 +29 +45 +5 4.0 / 5 Stanislas (coll.)
2 693461 Nikita Koshelev 3 0 444 0 =90 +30 +46 +6 3.5 / 5 Stanislas (coll.)
3 674381 Gabrielle Chretien-Legendre 2 285 329 0 +91 =31 =47 -7 2.0 / 5 Stanislas (coll.)
4 693472 Christopher Nguyen 3 0 383 0 +92 =32 -48 -8 1.5 / 5 Stanislas (coll.)
5 692818 Tia Hao Sun 3 0 374 +33 -73 =41 +77 -1 2.5 / 5 N-D-de-Grace
6 658574 Quentin Jeandonnet-Richard 2 265 270 =34 +74 +0 -78 -2 2.5 / 5 N-D-de-Grace
7 692842 Theodore Ion 2 0 476 -35 +75 +43 +79 +3 4.0 / 5 Notre-Dame (coll.)
8 692853 Neyl Hassani 2 0 414 =36 +0 -44 +80 +4 3.5 / 5 N-D-de-Grace
9 693213 Nikita Doubrovskikh 3 0 355 +109 -17 =89 =53 -21 2.0 / 5 Michele-Provost (ac.)
10 605913 Edouard Freve-Guerin 3 335 480 +110 +18 =90 +54 +22 4.5 / 5 Michele-Provost (ac.)
11 693224 Jean Asselin 1 0 355 -111 -19 +91 -55 +23 2.0 / 5 Michele-Provost (ac.)
12 693235 Samuel Leung 3 0 425 +112 -20 +92 +56 =24 3.5 / 5 Michele-Provost (ac.)
13 626286 Julian Schatauer 3 312 323 +69 -21 +0 -101 +33 3.0 / 5 Westpark E.S.
14 626668 Peter Drucker 3 324 436 +70 +22 +94 +0 +34 5.0 / 5 Westpark E.S.
15 692458 Stephanie Hwang 2 0 354 -71 +23 -95 +103 -35 2.0 / 5 Dunrae Gardens E.S.
16 692482 Jeremy Elbaz 2 0 325 -72 -24 =96 =104 =36 1.5 / 5 Dunrae Gardens E.S.
17 638133 Nathan Weber 3 289 389 +65 +9 +37 +33 -45 4.0 / 5 Stanislas (coll.)
18 692425 Julien Wolff 3 0 255 -66 -10 -38 -34 -46 0.0 / 5 Stanislas (coll.)
19 692436 Alejandro Hozer-Peralta 3 0 414 +67 +11 +39 -35 -47 3.0 / 5 Stanislas (coll.)
20 692447 Victor Degorce 3 0 484 +68 +12 +40 +36 -48 4.0 / 5 Stanislas (coll.)
21 693314 Cedric Chagnon 2 0 466 -41 +13 +65 +37 +9 4.0 / 5 Fernand-Seguin
22 693325 Antoine Petrin-Arama 1 0 356 +0 -14 =66 +38 -10 2.5 / 5 Fernand-Seguin
23 693336 Marcel Chapeau-Morin 1 0 330 -43 -15 =67 +39 -11 1.5 / 5 Fernand-Seguin
24 693347 Laurent Alsene-Racicot   0 475 +44 +16 +68 +40 =12 4.5 / 5 Fernand-Seguin
25 692559 Maxence Dupiot 2 0 268 -81 -69 =97 -73 -61 0.5 / 5 Michele-Provost (ac.)
26 692583 Axel Mesurolle 3 0 474 =82 +70 +98 +74   3.5 / 4 Michele-Provost (ac.)
27 626758 Matteo Pellegrino 3 336 339 -83 -71 +99 =75 +63 2.5 / 5 Michele-Provost (ac.)
28 661061 Etienne Toupin 2 327 423 -84 +72 +100 +76 +64 4.0 / 5 Michele-Provost (ac.)
29 626938 Thomas Southmayd 3 355 368 0 +0 -1 -69   1.0 / 4 Michele-Provost (ac.)
30 674403 Matthew Filgiano 2 235 311 0 =110 -2 +0   1.5 / 4 Michele-Provost (ac.)
31 693112 Andre-Viet Tran 3 0 357 -47 +111 =3 -71 +0 2.5 / 5 Michele-Provost (ac.)
32 693123 Kevin Nguyen 2 0 413 =48 =112 =4 +72   2.5 / 4 Michele-Provost (ac.)
33 692796 Imran Draiaia 2 0 347 -5 +81 +77 -17 -13 2.0 / 5 Stanislas (coll.)
34 692807 Maksim Johnstone 3 0 375 =6 +82 -78 +18 -14 2.5 / 5 Roslyn E.S.
35 692829 Olivier Mersereau 3 0 548 +7 +83 +79 +19 +15 5.0 / 5 Selwyn House
36 693358 Owen Dunkley 2 0 412 =8 +84 +80 -20 =16 3.0 / 5 Roslyn E.S.
37 693369 Meloyse Bruens Goupil 3 0 354 -105 +57 -17 -21 +85 2.0 / 5 Carrousel (du)
38 693371 Philippe Lamontagne 2 0 409 +106 +58 +18 -22 -86 3.0 / 5 Carrousel (du)
39 693382 Guillaume Barrette 1 0 351 +0 =59 -19 -23 +87 2.5 / 5 Carrousel (du)
40 693393 William Turcotte 1 0 362 +108 -60 -20 -24 +88 2.0 / 5 Carrousel (du)
41 625972 Emile Lamothe-Laurin 3 385 455 +21 +49 =5 +81 +0 4.5 / 5 Ile-des-Soeurs
42 585516 Frederic Rouleau-Haubert 3 250 200           0.0 / 0 Ile-des-Soeurs
43 692774 Bernard Claveau 2 0 380 +23 =51 -7 =83 =79 2.5 / 5 Ile-des-Soeurs
44 692785 Jin Kinon 2 0 441 -24 +52 +8 =84 +80 3.5 / 5 Ile-des-Soeurs
45 644354 Geoffrey Parsons 3 382 372 -29 +85 +0 -1 +17 3.0 / 5 Selwyn House
46 644343 Ulysses Pamel 3 360 341 -30 =86 +0 -2 +18 2.5 / 5 Selwyn House
47 693483 Daniel Wen 2 0 478 +31 +87 =0 =3 +19 4.0 / 5 Selwyn House
48 693494 Sam Lamanuzzi 1 0 452 =32 =88 =0 +4 +20 3.5 / 5 Selwyn House
49 692908 Patrick Drolet 2 0 353 +73 -41 -109 -57 +81 2.0 / 5 Marguerite-Bourgeoys
50 692919 Sebastien Roy 2 0 440 +74 +0 +110 -58 +82 4.0 / 5 Marguerite-Bourgeoys
51 692921 Gleb Pobudzey 1 0 430 -75 =43 +111 +59 +83 3.5 / 5 Marguerite-Bourgeoys
52 692932 Ahmed Draiaia 2 0 359 -76 -44 +112 +60 -84 2.0 / 5 Stanislas (coll.)
53 692032 Philippe Zamy 3 0 390 +61 +77 -69 =9 -57 2.5 / 5 Michele-Provost (ac.)
54 562735 David Djavidi 3 300 303 +62 -78 +70 -10 -58 2.0 / 5 Michele-Provost (ac.)
55 622754 Arthur Ferrigno 3 334 422 +63 -79 +71 +11 +59 4.0 / 5 Michele-Provost (ac.)
56 605924 Jean-Christophe Madore 3 325 385 +64 =80 +72 -12 +60 3.5 / 5 Michele-Provost (ac.)
57 692493 Andrew Hamilton 3 0 439 +0 -37 +81 +49 +53 4.0 / 5 Lower Canada Coll.
58 692515 Vincenzo Renda 3 0 431 +94 -38 =82 +50 +54 3.5 / 5 Lower Canada Coll.
59 692526 Dylan Gaty-Birnbaum 3 0 264 -95 =39 -83 -51 -55 0.5 / 5 Lower Canada Coll.
60 692537 Patrick Richards 2 0 375 +96 +40 =84 -52 -56 2.5 / 5 Lower Canada Coll.
61 692976 Dario Tasillo 3 0 381 -53 -101   +113 +25 2.0 / 4 St. Paul E.S.
62 692943 Charles-Henri Beaudoin 1 0 320 -54 -102 +118 -114   1.0 / 4 Laurier
63 692954 Gabriel Gregoire-Bergevin 1 0 374 -55 +103 +119 =115 -27 2.5 / 5 Laurier
64 692965 Cedric Charpentier 1 0 402 -56 +104 +120 +116 -28 3.0 / 5 Laurier
65 693134 Andrew Nowacki 1 0 332 -17 +105 -21 =109 -101 1.5 / 5 Michele-Provost (ac.)
66 693145 Laurent Vezina 1 0 410 +18 +106 =22 -110 +0 3.5 / 5 Michele-Provost (ac.)
67 693156 Ching-Hua Samuel Huang 2 0 357 -19 =107 =23 =111 =103 2.0 / 5 Michele-Provost (ac.)
68 693167 Lambert-Philippe Gagnon 2 0 410 -20 +108 -24 +112 +104 3.0 / 5 Michele-Provost (ac.)
69 638649 Colin Bourgie 1 288 376 -13 +25 +53 +29 +113 4.0 / 5 Buissonnière
70 693178 Laurent Jolicoeur 2 0 276 -14 -26 -54     0.0 / 3 Buissonnière
71 693189 Ollwin Tao 1 0 432 +15 +27 -55 +31 =115 3.5 / 5 Buissonnière
72 693191 Guillaume Rousseau 1 0 326 +16 -28 -56 -32 =116 1.5 / 5 Buissonnière
73 681467 Ravi Samdeo 3 269 337 -49 +5 +113 +25 +0 4.0 / 5 Dunrae Gardens E.S.
74 638278 Liam Altarac 3 331 306 -50 -6 =114 -26 +118 1.5 / 5 Westpark E.S.
75 693415 Zachary Kifell 2 0 406 +51 -7 =115 =27 +119 3.0 / 5 Westpark E.S.
76 693404 Jeremy Zwaig 3 0 416 +52   +116 -28   2.0 / 3 Westpark E.S.
77 692987 Tristan Borges Solari 3 0 264 -97 -53 -33 -5   0.0 / 4 Edward Murphy E.S.
78 683436 Mike Brichko 1 466 536 +98 +54 +34 +6 +0 5.0 / 5 Charlemagne (coll.)
79 693009 Huynh Whitney 3 0 386 +99 +55 -35 -7 =43 2.5 / 5 Ile-des-Soeurs
80 693022 Andrew Boeckh 1 0 306 =100 =56 -36 -8 -44 1.0 / 5 Buissonnière
81 661331 Stephane Burwash 1 324 286 +25 -33 -57 -41 -49 1.0 / 5 St-Germain-d'Outremont
82 638324 Jia-Dong Wang 2 305 290 =26 -34 =58 +0 -50 2.0 / 5 Jean-de-Brebeuf (coll.)
83 638302 Tom Assouline 2 221 259 +27 -35 +59 =43 -51 2.5 / 5 St-Germain-d'Outremont
84 693202 Andrey Nikulich   0 410 +28 -36 =60 =44 +52 3.0 / 5 Notre-Dame (coll.)
85 693279 Simon Lafreniere-Silliker 1 0 267 -101 -45 -29 +0 -37 1.0 / 5 N-D-de-Grace
86 693281 Timothy Ducharme 1 0 403 +102 =46 -30 =94 +38 3.0 / 5 N-D-de-Grace
87 693292 Vladimir Hamel 1 0 299 =103 -47 =31 -95 -39 1.0 / 5 N-D-de-Grace
88 693303 Ludwig Hamel 1 0 404 +104 =48 =32 +96 -40 3.0 / 5 N-D-de-Grace
89 692717 Gabriel Chan 3 0 380 +0 -1 =9 +97 +0 3.5 / 5 Michele-Provost (ac.)
90 692739 Vithaya Phimmasone 2 0 386 +118 =2 =10 -98 +0 3.0 / 5 Michele-Provost (ac.)
91 692752 Maximilien Rathier 2 0 344 =119 -3 -11 +99   1.5 / 4 Michele-Provost (ac.)
92 692763 William Doucet 2 0 297 =120 -4 -12 -100   0.5 / 4 Michele-Provost (ac.)
93 638853 Hugo Tremblay 2 305 305           0.0 / 0 Emilie-Gamelin
94 670228 Charles Tremblay 2 333 339 -58 +118 -14 =86 +106 2.5 / 5 Emilie-Gamelin
95 638864 Laurence Fleury-Deland 2 217 399 +59 +119 +15 +87 +107 5.0 / 5 Emilie-Gamelin
96 670318 Julien Lalonde 2 213 214 -60 =120 =16 -88 =108 1.5 / 5 Emilie-Gamelin
97 693426 Marc-Antoine Leblanc 1 0 378 +77 =113 =25 -89   2.0 / 4 Sacre-Coeur
98 693437 Stephanie Ruiz 3 0 389 -78 +114 -26 +90 =110 2.5 / 5 Sacre-Coeur
99 693448 Jennifer Ruiz 2 0 302 -79 +115 -27 -91 -111 1.0 / 5 Sacre-Coeur
100 693459 Alexandre Pageot 1 0 402 =80 =116 -28 +92 +112 3.0 / 5 Louis-Hippolyte-Lafontaine
101 693033 Simon Robitaille 3 0 544 +85 +61 +105 +13 +65 5.0 / 5 Emilie-Gamelin
102 693044 Zachary Kiesek 3 0 383 -86 +62 =106     1.5 / 3 Unknown school
103 693055 Guillaume Cloutier 1 0 355 =87 -63 +107 -15 =67 2.0 / 5 Emilie-Gamelin
104 693066 Simon Benoit 1 0 279 -88 -64 -108 =16 -68 0.5 / 5 Fernand-Seguin
105 692864 Melissa Leroux Daneau 3 0 351 +37 -65 -101 +0 +0 3.0 / 5 St-Arsene
106 692875 Hugo Barou 1 0 329 -38 -66 =102 +118 -94 1.5 / 5 St-Arsene
107 692886 Melanie Allaire 3 0 343 +0 =67 -103 +119 -95 2.5 / 5 St-Arsene
108 692897 Liam Ronai-Hird 1 0 349 -40 -68 +104 =120 =96 2.0 / 5 St-Arsene
109 692649 Nykan Mirchi 3 0 381 -9 +0 +49 =65   2.5 / 4 Jean-Leman
110 692651 David Glenn 2 0 357 -10 =30 -50 +66 =98 2.0 / 5 Jean-Leman
111 692673 Maxime Brisebois 2 0 383 +11 -31 -51 =67 +99 2.5 / 5 Jean-Leman
112 692695 Camille Roy 2 0 282 -12 =32 -52 -68 -100 0.5 / 5 Jean-Leman
113 693077 Amelie Vaillancourt 3 0 268 -1 =97 -73 -61 -69 0.5 / 5 Marie Laurier (ac.)
114 693088 Andrew Lee Han Se 2 0 383 =2 -98 =74 +62 +0 3.0 / 5 Marie Laurier (ac.)
115 693099 Kieran Guinan 1 0 328 -3 -99 =75 =63 =71 1.5 / 5 Marie Laurier (ac.)
116 693101 Danny Kuang 1 0 307 -4 =100 -76 -64 =72 1.0 / 5 Jean-de-Brebeuf (coll.)
117 693246 Darian Ao 1 0 200           0.0 / 0 N-D-du-Foyer
118 693257 Patricia Barahona 1 0 246 -90 -94 -62 -106 -74 0.0 / 5 N-D-du-Foyer
119 685631 Vincent Loyrion   256 210 =91 -95 -63 -107 -75 0.5 / 5 N-D-du-Foyer
120 693268 William Levesque 1 0 347 =92 =96 -64 =108   1.5 / 4 Bout-de-l'Isle (du)