No. 101796 - par equipe (Mat - 3) groupe A (Montreal,QC)

2004-11-15
Organized by Maria Manuri (Association Echecs et Maths)
80 players


Section 1

NoPlayer IDNameGradeOld ratingNew ratingRoundsTotalSchool
1 606082 Oleksandr Nikulich 2 636 748 +61 +37 +9 +29 +5 5.0 / 5 Notre-Dame (coll.)
2 605957 Simon Beaudoin-Lemay 2 685 688 +62 +38 +10 +30 -6 4.0 / 5 Notre-Dame (coll.)
3 538154 Olivier Bouchard 2 604 650 +63 +39 +11 +31 +7 5.0 / 5 St-Germain-d'Outremont
4 626883 Hippolyte Favreau 2 425 473 -64 +40 +12 +32 +8 4.0 / 5 St-Germain-d'Outremont
5 626387 Jules Lefebvre 2 680 668 +45 +25 +17 -21 -1 3.0 / 5 Fernand-Seguin
6 626973 Julien Alsene-Racicot 1 707 729 +46 +26 +18 =22 +2 4.5 / 5 Fernand-Seguin
7 626422 Simon St-Amant 2 469 473 +47 +27 -19 +23 -3 3.0 / 5 Fernand-Seguin
8 542261 Julien Oostdyke-Girouard 2 400 448 +48 +28 +20 +24 -4 4.0 / 5 Fernand-Seguin
9 546614 Olivier Arbour 2 550 600 +69 +21 -1 +65 +33 4.0 / 5 Michele-Provost (ac.)
10 592413 James Kierans 2 422 450 +72 -22 -2 +66 +34 3.0 / 5 Michele-Provost (ac.)
11 625869 Stephan Goga 2 389 339 +71 -23 -3 -67 -35 1.0 / 5 Michele-Provost (ac.)
12 585843 Vincent Asselin 1 450 476 +70 +24 -4 +68 +36 4.0 / 5 Michele-Provost (ac.)
13 605935 Christophe Vezina 2 577 549 -33 +49 +57 -17 =25 2.5 / 5 St-Germain-d'Outremont
14 606104 Bernard Duchesne 2 572 586 +34 +50 +58 -18 +26 4.0 / 5 St-Germain-d'Outremont
15 626861 Philippe Lemieux-Cardinal 1 522 526 =35 +51 -59 +19 +27 3.5 / 5 St-Germain-d'Outremont
16 648066 Julien Léveillé 1 478 404 -36 +52 +60 +20 +28 4.0 / 5 St-Germain-d'Outremont
17 612066 Zachary Deziel 2 472 490 -53 +41 -5 +13 -21 2.0 / 5 Trois-Sources (des)
18 668103 Nicolas Martin 2 347 505 +54 +42 -6 +14 +22 4.0 / 5 Trois-Sources (des)
19 692469 Joshua Deziel 1 0 411 +55 +43 +7 -15 -23 3.0 / 5 Trois Sources (les)
20 692471 Andrew Colton 2 0 405 +56 +44 -8 -16 +24 3.0 / 5 Trois Sources (les)
21 657472 Daniel Lozowy   561 542 =73 -9 +29 +5 +17 3.5 / 5 St-Germain-d'Outremont
22 679948 Vincent Nantel   590 563 +74 +10 -30 =6 -18 2.5 / 5 St-Germain-d'Outremont
23 661342 Guillaume Duchesne   261 353 =75 +11 +31 -7 +19 3.5 / 5 St-Germain-d'Outremont
24 661353 Julien Duchesne   266 274 +76 -12 +32 -8 -20 2.0 / 5 St-Germain-d'Outremont
25 553847 Delphine Groleau 2 546 580 +57 -5 +69 +41 =13 3.5 / 5 Trois-Sources (des)
26 638122 Maxime Duval 1 504 514 +58 -6 +72 +42 -14 3.0 / 5 Trois-Sources (des)
27 691536 Félix Hardy 1 0 363 -59 -7 +71 +43 -15 2.0 / 5 Trois Sources (les)
28 691514 Antoine Hardy   0 362 =60 -8 +70 =44 -16 2.0 / 5 Trois Sources (les)
29 638223 Raphael Nunez-Painchaud 2 600 595 +49 +33 -21 -1 +45 3.0 / 5 Ec. Ed internationale McMasterville
30 626488 Gabriel Garceau 2 405 423 +50 =34 +22 -2 -46 2.5 / 5 Jeunes Decouvreurs (les)
31 626512 Zacharie Barabe 2 371 348 -51 =35 -23 -3 +47 1.5 / 5 Ec. Ed internationale McMasterville
32 626523 Felix Periard 2 333 316 +52 +36 -24 -4 -48 2.0 / 5 Jeunes Decouvreurs (les)
33 585123 Jean-Simon Bellemare 2 452 459 +13 -29 -41 +37 -9 2.0 / 5 Selwyn House
34 626106 Alex Nikolopoulos 2 425 411 -14 =30 +42 =38 -10 2.0 / 5 Selwyn House
35 644409 Trevor Chistolini 2 365 389 =15 =31 -43 +39 +11 3.0 / 5 Selwyn House
36 626027 Nicholas Claxton 2 280 285 +16 -32 +44 -40 -12 2.0 / 5 Selwyn House
37 668002 Cedric Moreau-Mercier 1 526 530 +77 -1 +65 -33 +61 3.0 / 5 Emilie-Gamelin
38 638831 Camille H. Beaudet   356 373 +78 -2 -66 =34 +62 2.5 / 5 Emilie-Gamelin
39 661228 Adèle Blouin   365 309 =79 -3 -67 -35 -63 0.5 / 5 Emilie-Gamelin
40 638829 Charles Tetreault 1 318 340 -80 -4 +68 +36 +64 3.0 / 5 Emilie-Gamelin
41 626005 George Perlman 2 594 598 +65 -17 +33 -25 +53 3.0 / 5 Selwyn House
42 626949 Alice Brais 2 416 404 +66 -18 -34 -26 +54 2.0 / 5 Roslyn E.S.
43 638201 Siu Chau 2 372 384 +67 -19 +35 -27 +55 3.0 / 5 Roslyn E.S.
44 638583 Michael Boggia 3 345 278 -68 -20 -36 =28 -56 0.5 / 5 Roslyn E.S.
45 585821 Gabriella Cuerno 1 478 584 -5 =57 -61 -53 -29 0.5 / 5 Anne-Hebert
46 610874 Antoine Lavigne 1 393 437 -6 -58 +62 +54 +30 3.0 / 5 Notre-Dame (coll.)
47 467572 Vincent Lavoie 2 416 405 -7 +59 +63 =55 -31 2.5 / 5 N-D-de-Grace
48 648279 Emylie-Aizhen Turcotte 1 275 362 -8 -60 =64 +56 +32 2.5 / 5 N-D-de-Grace
49 692548 Eric Sibthorpe 2 0 318 -29 -13 +77 -73 -57 1.0 / 5 Dorset E.S.
50 692561 Matthew Gillis 2 0 364 -30 -14 +78 -74 +58 2.0 / 5 Dorset E.S.
51 692572 Trevor Sprackett 2 0 484 +31 -15 +79 +75 +59 4.0 / 5 Dorset E.S.
52 692594 Kristofer Madden-Coppinger 2 0 385 -32 -16 =80 +76 +60 2.5 / 5 Dorset E.S.
53 555096 Adam Discepola 2 806 791 +17 +65 +73 +45 -41 4.0 / 5 Jean-de-Brebeuf (coll.)
54 685585 Patrick Hanna 2 552 486 -18 =66 +74 -46 -42 1.5 / 5 Stanislas (coll.)
55 674278 Antoine Druesne 2 297 281 -19 -67 +75 =47 -43 1.5 / 5 Stanislas (coll.)
56 674324 Alexandre Slakmon 2 280 291 -20 =68 +76 -48 +44 2.5 / 5 Stanislas (coll.)
57 659395 Marc-Olivier Dufort 1 364 371 -25 =45 -13 =69 +49 2.0 / 5 St-Arsene
58 659428 Raphael Bouchard 1 366 335 -26 +46 -14 -70 -50 1.0 / 5 St-Arsene
59 670577 Youri Ronai-Hird 2 346 360 +27 -47 +15 =71 -51 2.5 / 5 St-Arsene
60 692662 Jeremie Gilespie-Cloutier 2 0 381 =28 +48 -16 +72 -52 2.5 / 5 St-Arsene
61 585292 John O'Meara 2 538 532 -1 +73 +45 +0 -37 3.0 / 5 Lower Canada Coll.
62 644321 Tristan Renondin 2 414 393 -2 -74 -46 +0 -38 1.0 / 5 Lower Canada Coll.
63 644297 Jonas Uleckas-Zadeh 2 324 328 -3 -75 -47 +79 +39 2.0 / 5 Lower Canada Coll.
64 530212 Philip Kyres 2 345 361 +4 +76 =48 =80 -40 3.0 / 5 Lower Canada Coll.
65 681524 Felix Hurtubise 2 392 348 -41 -53 -37 -9 -69 0.0 / 5 Fernand-Seguin
66 683482 Etienne Thibault-Roy 2 364 361 -42 =54 +38 -10 =70 2.0 / 5 Fernand-Seguin
67 626984 Laurent Nault 1 339 383 -43 +55 +39 +11 =71 3.5 / 5 Fernand-Seguin
68 626995 Julien Charlebois 1 320 325 +44 =56 -40 -12 +72 2.5 / 5 Fernand-Seguin
69 609467 Alexis Loyrion 2 454 450 -9 +77 -25 =57 +65 2.5 / 5 N-D-du-Foyer
70 628694 Justin Vinet-Ouellet 1 411 406 -12 +80 -28 +58 =66 2.5 / 5 N-D-du-Foyer
71 627851 Ariane Levasseur 1 337 295 -11 -79 -27 =59 =67 1.0 / 5 N-D-du-Foyer
72 692504 Clément Vinet-Ouellet -1 0 270 -10 +0 -26 -60 -68 1.0 / 5 N-D-du-Foyer
73 692605 Derek Primeau 2 0 381 =21 -61 -53 +49 +0 2.5 / 5 Laurent-Benoit
74 692616 Dave Primeau 2 0 401 -22 +62 -54 +50 +0 3.0 / 5 Laurent-Benoit
75 692627 Jeremy NoName 2 0 323 =23 +63 -55 -51 -79 1.5 / 5 Laurent-Benoit
76 692638 Francis St-Pierre 2 0 295 -24 -64 -56 -52 +80 1.0 / 5 Laurent-Benoit
77 692706 Max-Antoine Allaire 2 0 287 -37 -69 -49     0.0 / 3 Buissonnière
78 692684 Jie Mei 2 0 292 -38   -50     0.0 / 2 Ste-Catherine-de-Sienne
79 692728 Carrera Giovani 2 0 380 =39 +71 -51 -63 +75 2.5 / 5 Ste-Catherine-de-Sienne
80 692741 Adam Maarouf   0 354 +40 -70 =52 =64 -76 2.0 / 5 Ste-Catherine-de-Sienne